New York Times: Çfarë zbulojnë letrat e Navalny nga burgu – një mendje e jashtëzakonshme që sfidoi "ferrin e akullit"

Lamtumirë Alexei Navalny në Rusi / Foto EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Trump, Ushqimi Indian, Matthew Perry. Dhe libra, libra, libra. Letrat e marra nga The Times tregojnë se mendja e Alexei Navalny ishte më shumë se aktive pavarësisht kushteve brutalisht të rënda të burgut në të cilat ai kaloi muajt e fundit të jetës së tij. I mbyllur në qeli të ftohta, betoni dhe shpesh vetëm me librat e tij, Alexei Navalny kërkoi ngushëllim duke shkruar letra, raporton New York Times.

Ai i shkroi një të njohuri korrikun e kaluar se askush nuk mund ta kuptonte jetën e burgut rus "pa qenë atje", duke shtuar në humorin e tij sarkastik: "Por ju nuk keni nevojë të jeni këtu".

"Nëse ata u thonë atyre që nesër t'ju ushqejnë havjar, ata do t'ju ushqejnë me havjar," i shkroi Navalny, lideri i opozitës ruse, të njëjtit të njohur Ilya Krasilshchik vetëm një muaj më vonë. Po të thonë të të mbytin në qeli do të të mbytin”, ka shkruar opozitari.

Shumë detaje rreth muajve të tij të fundit, si dhe rrethanat e vdekjes së tij që autoritetet ruse njoftuan të premten e kaluar, mbeten të panjohura – madje edhe vendndodhja e trupit të tij. Bashkëpunëtorët e Navalny-t kanë qenë të ngushtë që nga vdekja e tij, por muajt e fundit të jetës së tij janë detajuar në deklaratat e tij të mëparshme, ato të ndihmësve të tij, paraqitjet e tij në gjykatë, intervistat me njerëz të afërt me të dhe letrat private për disa miq të tij. , duke përfshirë dhe z. Krasilszczyk, ndau me The New York Times.

Ato letra zbulojnë thellësinë e plotë të ambicies së Navalny-t, vendosmërinë dhe kuriozitetin e një lideri që u përball dhe sfidoi sundimin e Presidentit Vladimir V. Putin. Letrat tregojnë gjithashtu sesi Navalny, me një ego të shëndetshme dhe bindje se ajo që po bënte ishte e drejtë, luftoi për të qëndruar i lidhur me botën e jashtme.

Foto: EPA / Navalny.com

Megjithëse kushtet brutale të burgut ia shkatërruan shëndetin dhe atij shpesh iu mohua kujdesi mjekësor dhe dentar, nuk kishte asnjë tregues se Alexei Navalny kishte humbur qartësinë e tij mendore, tregojnë shkrimet e tij.
Ai u mburr se lexoi 44 libra në anglisht në një vit dhe gradualisht u përgatit për të ardhmen – duke përmirësuar axhendën e tij, duke studiuar kujtimet politike, duke debatuar me gazetarët, duke ndarë këshilla për karrierën me miqtë dhe duke i kushtuar vëmendje postimeve virale në mediat sociale.

Në mesazhet e tij publike, Navalny, i cili ishte 47 vjeç, e quajti burgimin e tij nga janari 2021 një "udhëtim në hapësirë".
Në vjeshtën e kaluar, ai ishte më i vetmuar se kurrë, i detyruar të kalonte pjesën më të madhe të kohës në izolim. Ai humbi tre nga avokatët e tij, të cilët u arrestuan si pjesë e një “grupi ekstremist”.

Megjithatë, ai ishte i informuar për të gjitha ngjarjet aktuale. Navalny i tha mikut të tij, fotografit rus Yevgeny Feldman, se axhenda zgjedhore e ish-presidentit amerikan Donald Trump dukej "me të vërtetë e frikshme".

“Trump do të bëhet president nëse shëndeti i Presidentit Biden dështon”, shkroi Navalny nga qelia e tij e burgut, e cila ishte gjithmonë e ruajtur shumë. “A nuk i shqetëson demokratët kjo gjë e dukshme?

Bota e jashtme dhe jeta publike

Navalny ishte në gjendje të dërgonte qindra letra të shkruara me dorë falë dixhitalizimit të pazakontë të sistemit të burgjeve të Rusisë, një ngecje nga një shpërthim i shkurtër reformash liberale gjatë sundimit 24-vjeçar të Putinit. Për shkak të faqes së internetit, njerëzit mund t'i shkruanin atij për 40 cent në faqe dhe të merrnin përgjigjet e tij të skanuara, zakonisht një ose dy javë pasi ai i dërgoi dhe pasi ato ishin verifikuar.
Navalny komunikonte edhe me botën e jashtme përmes avokatëve të tij, duke mbajtur dokumente në xhamin e burgut, sepse e kishin të ndaluar t'i jepnin letra.

Alexei Navalny / foto: EPA / EFE

Në një moment, z. Navalny tha në vitin 2022, zyrtarët e burgut mbuluan dritaren me fletë metalike për të parandaluar komunikimin "ballë për ballë" me avokatët.
Më pas pasuan seancat e tij të shpeshta gjyqësore për krimet e reja të sjella nga shteti për të zgjatur dënimin e tij me burg ose për ankesat e bëra nga Navalny në lidhje me trajtimin e tij. Navalny i shkroi Krasilshchik, një sipërmarrës mediash tani në mërgim në Berlin, se i pëlqeu seancat, pavarësisht natyrës së sistemit rus të drejtësisë.

“Ato ju shpërqendrojnë dhe ndihmojnë në kalimin e kohës”, ka shkruar ai. "Përveç kësaj, ato ofrojnë eksitim dhe një ndjenjë lufte dhe kërkimi," shtoi Navalny.

Dhe “paraqitjet” e gjykatës i dhanë mundësinë të shfaqte përbuzjen ndaj sistemit. Korrikun e kaluar, në fund të një gjyqi që rezultoi me një tjetër dënim me 19 vjet burg, Navalny i tha gjyqtarit dhe zyrtarëve të sallës së gjyqit se ishin "të çmendur".

“Ju keni një jetë, të dhënë nga Zoti, dhe kjo është ajo për të cilën zgjidhni ta shpenzoni?”, tha ai, sipas një deklarate nga ekipi i tij ligjor.

Në një nga seancat e tij përfundimtare përmes lidhjes video në janar, Navalny argumentoi për të drejtën për të pasur pushime më të gjata për të konsumuar "dy litra ujë të nxehtë dhe dy bukë të thata" që i takonte.

Foto: KREDIA E DETYRUESHME EPA-EFE / YURI KOCHETKOV

Gjatë kohës së tij në burg, Navalny dukej se shijonte vaktet e njerëzve të tjerë. Ai i tha z. Krasilczyk se preferonte doner qebapët sesa falafel në Berlin dhe se u interesua për ushqimin indian që z. Feldman e provoi në Nju Jork.
Gjykata e hodhi poshtë edhe ankesën e tij për izolimin, pra qelinë e “ndëshkimit”, ku Navalny kaloi rreth 300 ditë.
Qelitë ishin zakonisht hapësira betoni të ftohta, të lagështa dhe të ajrosura dobët me përmasa 3mX2m. Por z. Navalny protestoi për diçka tjetër: të burgosurve të urdhëruar të kalonin kohë në ato qeli u lejohej vetëm një libër.

“Dua të kem 10 libra në qeli”, tha ai në gjykatë.

Librat e mbështetën atë

Librat dukej se ishin në qendër të jetës së burgut të Alexei Navalny, deri në vdekjen e tij. Në një letër në prillin e kaluar drejtuar Krasilschik, Navalny shpjegoi se ai preferon të lexojë 10 libra në të njëjtën kohë dhe t'i "lexojë ato në mënyrë alternative". Ai tha gjithashtu se i pëlqente kujtimet: “Për disa arsye e kam përbuzur gjithmonë. Por në fakt ata janë të mahnitshëm”. Ajo shpesh kërkonte rekomandime për lexim, por ia jepte.

Duke përshkruar jetën e z. Krasilschik në burg në një letër të korrikut, ai rekomandoi nëntë libra, duke përfshirë një vepër prej 1.012 faqesh me tre vëllime të shkruar nga disidenti sovjetik Anatoly Marchenko.

Në atë letër, Navalny shtoi se ai kishte rilexuar "Një ditë në jetën e Ivan Denisovich" dhe romanin e Aleksandër Solzhenicin kushtuar Stalinit. Pasi i mbijetoi një greve urie dhe kaloi muaj në një shtet "dua të ha", Navalny tha se vetëm tani ka filluar të kuptojë shthurjen e kampeve të punës të epokës sovjetike.

“Ti fillon të kuptosh përmasat e tmerrit”, ka shkruar ai.

Në të njëjtën kohë, ai lexoi edhe për Rusinë moderne. Mikhail Fishman, një gazetar liberal dhe prezantues televiziv rus që tani punon në mërgim nga Amsterdami, dëgjoi nga një ndihmës i Navalny se lideri i opozitës kishte lexuar librin e tij të ri për figurën e vrarë të opozitës Boris I. Nemtsov.
Zoti Fishman tha se i kishin thënë se Navalny-t i pëlqente libri, por ai ishte shumë simpatik për Boris N. Jelcin, ish-presidenti rus.

Zoti Fishman i shkroi një letër Navalny-t, në të cilën ai pretendonte, ndër të tjera, se Yeltsin urrente K.G.B., policinë sekrete sovjetike. Navalny u përgjigj se ai ishte "veçanërisht i ofenduar" nga pretendimi.

“Burgimi, hetimi dhe gjyqi tani janë të njëjta si në librat e disidentëve sovjetikë”, shkroi Navalny, duke këmbëngulur se paraardhësi i Putinit nuk kishte arritur të ndryshonte sistemin sovjetik.

"Kjo është ajo që unë nuk mund ta fal Yeltsin," shkroi ai.

Por Navalny falënderoi gjithashtu zotin Fishman që ofroi disa detaje rreth jetës së tij në Amsterdam.

“Të gjithë zakonisht mendojnë se kam shumë nevojë për fjalë patetike dhe prekëse”, shkruan ai në pjesën e letrës që z. Fishman ndau me Times.
“Por më mungon vërtet jeta e përditshme – lajmet për jetën, ushqimin, pagat, thashethemet”, tha Navalny.

Carrie Kennedy, aktiviste e të drejtave të njeriut dhe vajza e politikanit demokrat Robert F. Kennedy, i cili u vra në vitin 1968, gjithashtu shkëmbeu letra me Navalny. Ai i shkroi asaj në anglisht se qau "dy ose tre herë" ndërsa lexonte një libër për babain e saj të rekomanduar nga një mik, dhe zonja Kennedy postoi një pjesë të letrës në Instagram pas vdekjes së Navalny. Ai gjithashtu e falënderoi atë që i dërgoi një poster me një citim nga fjalimi i babait të saj se si "shpresa", e shumëfishuar një milion herë, "mund të shembë muret më të fuqishme të shtypjes dhe rezistencës".
Shpresoj që një ditë të arrij ta var në murin e zyrës sime”, i ka shkruar Navalny.

Alexei Navalny / Foto EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Qëndroni të lidhur

Navalny kandidoi për president në vitin 2018. Z. Feldman, tani në mërgim në Letoni, tha se ai i kishte dërguar të paktën 37 letra Navalny që nga arrestimi i tij në 2021 dhe kishte marrë përgjigje për pothuajse të gjitha.

"Më pëlqejnë shumë letrat tuaja," shkroi Navalny në mesazhin e fundit që mori Feldman, të datës 3 dhjetor, pjesë të së cilës ai ndau me The Times.

Ata kanë gjithçka për të cilën dua të flas: ushqim, politikë, zgjedhje, tema skandaloze dhe çështje të përkatësisë etnike”, ka shkruar Navalny.
Ky i fundit, tha z. Feldman, është një referencë për shkëmbimin e pikëpamjeve të tyre mbi antisemitizmin dhe luftën në Gaza.

Navalny gjithashtu përshkroi respektin e tij të ri për aktorin Matthew Perry, i cili vdiq në tetor – edhe pse ai kurrë nuk e shikoi Friends. Navalny u prek nga nekrologjia që lexoi në The Economist. Letra e dhjetorit përfundoi me reflektimet e Navalny mbi preokupimin që ai ndante me z. Feldman – politika amerikane. Pasi paralajmëroi për një presidencë të mundshme të Trump, Navalny e përfundoi letrën me një pyetje: "Ju lutemi përmendni një politikan aktual që admironi"?

Tre ditë pasi Navalny dërgoi atë letër, ai u zhduk.

Gjatë kërkimit 20-ditor, aleatët në mërgim të Alexei Navalny thanë se dërguan më shumë se 600 kërkesa në burgje dhe agjenci të tjera qeveritare për të zbuluar vendndodhjen e tij. Zëdhënësja e Navalny tha më 25 dhjetor se ai u gjet në një burg të largët të Arktikut të njohur si Ujku Polar.

"Unë jam Santa Claus-i juaj i ri," postoi zoti Navalny në rrjetet sociale të nesërmen pasi vizitoi avokatin e tij.
"Unë nuk them "Ho-ho-ho", por them "O-o-o-o" kur shikoj nga dritarja, ku është natë, pastaj mbrëmje, pastaj përsëri natë."

Navalny Helmimi / Foto: Screenshot / Instagram

Në Arktik

Navalny shkroi gjithashtu në mesazh se ai u mor me një rrugë rrethore përmes maleve Ural për në burgun e tij të ri, i cili klasifikohet si një strukturë me "regjimin special" më të rreptë.
Edhe në atë udhëtim zoti Navalny lexoi libra. Ai i shkroi gazetarit Sergei Parkhomenko se në kohën kur mbërriti në Ujku Polar kishte lexuar gjithçka që mund të merrte me vete dhe u detyrua të zgjidhte midis klasikëve në bibliotekën e tij të re të burgut: Tolstoi, Dostojevski ose Çehov.
"Kush mund të më thotë se Çehovi është shkrimtari rus më dëshpërues," shkruante Navalny në një letër që z. Parkhomenko e ndau atë në Facebook.
Zoti Parkhomenko tha se e mori letrën më 13 shkurt.
Ndryshe nga letrat e mëparshme të Alexei Navalny-t, ajo letër ishte shkruar me dorë në një fletore të thjeshtë katrore dhe iu dërgua atij si fotografi nga Yulia Navalny, gruaja e Navalny-t.
Polar Wolf nuk lejoi shërbimin elektronik të shkrimit të letrave që kishte në burgun e tij të mëparshëm.
Është bërë e qartë se Kremlini synon të heshtë Navalny.
Avokatët që e përfaqësonin atë ishin kryesisht në burg, por letrat dhe vizitorët u deshën më shumë për ta arritur në burgun e ri.
Nëna e Navalny, Lyudmila Navalny, fluturoi në Arktik pasi u njoftua për vdekjen e tij dhe u njoftua zyrtarisht të shtunën se ai kishte vdekur në orën 14:17. një ditë më parë.
Trashëgimia e zotit Navalny do të jetojë, thonë miqtë dhe aleatët, dhe pjesërisht përmes të dhënave të tij në burg.
Z. Feldman, një fotograf, tha se ekipi ligjor i z. Navalny i kishte thënë atij se lideri i opozitës i ishte përgjigjur disa prej letrave që Feldman kishte dërguar javët e fundit.
"Sinqerisht, jam i tmerruar të mendoj për këtë," tha z. Feldman.
"Nëse censuruesit i lejojnë ata, unë do të marr letra prej tij për muajt e ardhshëm," tha ai.
Krasilszczyk, një sipërmarrës mediatik, tha se kishte mbetur duke menduar për letrën e fundit që mori në shtator. Navalny e përfundoi atë letër duke menduar se nëse Koreja e Jugut dhe Tajvani mund të bëjnë kalimin nga diktatura në demokraci, atëherë ndoshta edhe Rusia mundet”.
"Shpresa. Nuk kam asnjë problem me këtë”, ka shkruar Navalny.
Doli dhe "i dalë" me:
"Vazhdo të shkruash!" A."

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës