New York Times publikoi projekt-marrëveshjen e supozuar të paqes midis Ukrainës dhe Rusisë nga viti 2022

Foto: forbes.com

Në një projekt-marrëveshje paqeje të vitit 2022 që nuk u nënshkrua kurrë, Ukraina dhe Rusia ranë dakord të përjashtonin Krimenë nga traktati, duke e lënë atë nën juridiksionin rus dhe që Ukraina të mos njohë sovranitetin rus mbi gadishullin, raportoi sot New York Times.

Rusia dhe Ukraina zhvilluan bisedime të dështuara të paqes në Bjellorusi dhe Turqi në muajt e parë të luftës së vitit 2022 dhe që atëherë nuk ka pasur bisedime të drejtpërdrejta mes dy palëve ndërluftuese.

Gazeta amerikane publikoi sot draftin e parë të supozuar të marrëveshjes së paqes të vitit 2022, pasi Zvicra pret një samit global të paqes për Ukrainën, ku marrin pjesë rreth 100 vende, me përjashtim të Rusisë.

- Pjesëmarrësit shpresojnë të krijojnë një plan të përbashkët paqeje që mund t'ia paraqesin përfaqësuesit rus në takimin e ardhshëm - shkruan New York Times.

Wall Street Journal botoi kushtet e armëpushimit të vitit 2022 në mars, por New York Times publikoi draftin e plotë prej 17 faqesh.

Sipas atij drafti, statusi i territoreve të Ukrainës të pushtuara nga Rusia do të vendosej në bisedimet e mëvonshme midis presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe presidentit rus Vladimir Putin.

Ukraina pranoi të hiqte dorë nga aspiratat për t'u bashkuar me NATO-n ose ndonjë aleancë tjetër ushtarake, por marrëveshja i lejoi Kievit të hynte në BE.

Rusia kërkoi gjithashtu heqjen e të gjitha sanksioneve perëndimore, shfuqizimin e të gjitha ligjeve të Ukrainës që lidhen me gjuhën ruse dhe identitetin kombëtar, si dhe kufizimin e forcave të armatosura ukrainase.

New York Times thekson se pengesa më e madhe lidhej me garancitë e sigurisë sipas të cilave fuqi të tilla si Britania e Madhe, Shtetet e Bashkuara, Kina dhe Franca do të mbronin Ukrainën nëse ajo sulmohej.

Zyrtarët rusë thuhet se kanë pretenduar të drejtën e vetos mbi këto garanci, që do të thotë se Rusia mund të bllokojë ndërhyrjen ndërkombëtare nëse vetë Moska vendos të nisë një operacion tjetër ushtarak në Ukrainë.

-Për shkak të kësaj kërkese, ekipi ukrainas dyshohet se "nuk kishte interes për të vazhduar negociatat", tha një zyrtar ukrainas për gazetën amerikane.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës