New Orleans dhe Indiana janë gjysmëfinalistët e parë në NBA Cup

Foto: Indiana Pacers

Faza nokaut e kompeticionit të sapokrijuar të NBA Cup filloi mbrëmë dhe Indiana Pacers dhe New Orleans Pelicans siguruan një vend në turneun final në Las Vegas.

Të dyja skuadrat ishin të dobëta në letër në ndeshjen çerekfinale, por përfundimisht arritën të hyjnë në top katërshe. Ata do të takohen nesër me kundërshtarët e tyre kur të luhen dy ndeshjet e mbetura çerekfinale.

Indiana ka festuar ndaj skuadrës më të mirë të Konferencës Lindore dhe të dytë më të mirë në ligë, Bostonit me 122:112. Ndeshja ishte e pasigurt dhe dramatike deri në fund. Tyrese Halliburton kryesoi Indianën me një triple-double prej 26 pikësh, 13 asistimesh dhe 10 kërcimesh. Ata spikatën në radhët e Bostonit Tatum и Kafe me nga 32 dhe 30 pikë secili.

Një surprizë ishte edhe fitorja e New Orleans 127:117 ndaj Sacramentos. Nikoqirët ishin më të mirë në çerekun e parë pas së cilës kryesuan me 32:17, por më pas me një seri 28:5 Pelikanët bënë një kthesë dhe nuk e humbën avantazhin deri në fund.

Brandon Igram shënoi 30 pikë edhe për New Orleans Dieron Fox pranë Sacramento. Triple-double u arrit Domantas Sabonis me 26 pikë, 13 kërcime dhe 10 asistime.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës