Billborde të vendosura në të gjithë Serbinë me tekstin "Ne nuk jemi një komb gjenocidal"

Billborde me tekstin “Ne nuk jemi komb gjenocidal” janë vendosur nëpër Serbi / Foto MPB

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së sot do të votojë për rezolutën që shpall 11 korrikun si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë dhe dënon mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëve të luftës.

Në të njëjtën kohë, në Serbi në mesditë, me bekimin e Patriarkut Porfiri, kambanat do të bien në të gjitha kishat ortodokse, duke i bërë thirrje “popullit besimtar në lutje, qetësi, solidaritet të ndërsjellë dhe këmbëngulje për të bërë të mirën, pavarësisht nga të pavërtetave dhe të padrejta. akuza ndaj të cilave janë ekspozuar në OKB”.

Patriarku Porfiry i bëri thirrje popullit ortodoks serb të bashkohet në lutje për drejtësi dhe paqe për të gjithë popujt, veçanërisht për ata me të cilët ka një histori të përbashkët shekullore.

Në të njëjtën kohë, në Beograd dhe qytete të Serbisë, teksti "Ne nuk jemi një komb gjenocidal" - Serbia krenare dhe Serbia - shfaqet në tabela, dhe i njëjti tekst është vendosur në Kullën e Beogradit.

Pothuajse të gjithë përfaqësuesit e lartë të shtetit kanë postuar të njëjtin tekst në rrjetet e tyre sociale.

Mediat përcjellin mesazhet e presidentit Aleksandër Vuçiq dhe delegacionit nga Nju Jorku për luftën diplomatike për të dëshmuar se serbët nuk janë popull gjenocidal.

Vuçiq tha mbrëmë në Nju Jork se gjatë votimit të rezolutës për Srebrenicën “do të shihet kush janë miq e cilët miq të rremë të Serbisë”.

- Nesër është dita më e vështirë për mua në aspektin politik që kur jam bërë president apo kryeministër. Për mua ky është Vidovdan. Do të shoh nëse mund t'i rezistoj më të madhit, më të fuqishmit, më të pafytyrës, më të pamaturit, prej të cilit në ditët e kaluara pothuajse të gjithë u larguan ose u tërhoqën nga frika e kërcënimeve brutale, tha Vuçiq.

Votimi në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së do të bëhet në orën 16:XNUMX.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës