“Kujtimet po më shpërthejnë në kokë”: Djambazov i ka dhënë lamtumirën Dimçe Meshkovskit me një njoftim emocionues

Foto: Printscreen/YouTube - Instagram

Pas një sëmundje të gjatë, doajeni i aktrimit maqedonas ka ndërruar jetë dje, më 20 mars 2023, në shtëpinë e tij në Los Angeles (SHBA). Dimçe Meshkovski. Aktori u nda nga jeta në moshën 77-vjeçare.

Meshkovskin sot përmes rrjeteve sociale e kanë dhënë lamtumirën e fundit të një numri të madh kolegësh dhe bashkëpunëtorësh, mes të cilëve edhe aktori dhe showmeni i njohur Igor Xhambazov.

“Lamtumirë, Ariu im i dashur. A ka një emër kjo? Ky trishtim… Kujtimet shpërthejnë në kokën time. Teatra, filma, seriale, radiodrama, Hihiriku legjendar, tezga, sofra, këngë, kitara, lojëra letrash pafund në teatër. Dhe shumë pije alkoolike. "Se të njoha, që më pranove si djalë dhe që ti bëre tifo për mua edhe kur nuk duhej. Shihemi plak", ka shkruar Igor në postimin e tij emocionues.

Skena e Meshkovskit ishte Teatri Dramatik - Shkup. Ka luajtur role në shumë shfaqje teatrale ("Mishi i egër", "Patrdia e Selanikut", "Hamleti nga Dolno Gastani"), seriale televizive ("Përralla popullore maqedonase"), radiodrama dhe seriale humoristike ("Hihiriku") dhe filma artistikë. ("Fundjava e të ndjerit"). Ai gjithashtu e ka huazuar zërin e tij gjatë dublimit të filmave vizatimorë (Gargamel në "The Smurfs"), dhe është i njohur edhe për rolin e Santa Claus në shfaqjet e Krishtlindjeve për fëmijë. Është fitues i disa çmimeve, ndër të cilët çmimi “Vojdan Chernodrinski” për vepër jetësore.

Lajmi i hidhur për vdekjen e Meshkovskit për Shtypi i Lirë konfirmoi prezantuesja Sanja Savevska, e cila është mike e ngushtë prej kohësh e familjes Meshkovski.

“Axha Dimçe ka vdekur i qetë në kolltuk teksa ishte me gruan. Ai u largua i qetë, siç kishte dashur gjithmonë dhe dëshira e tij ishte të mos e çonin më te mjekët. Tani kam dëgjuar për vajzën e tij Natasha, e cila deri tre javë më parë ishte në Amerikë me prindërit dhe motrën e saj. E kam thënë disa herë që ai ishte si një baba i dytë për mua, si fëmijë kam shkuar në kurse aktrimi me të dhe kemi mbetur miq deri në fund”, tha Sanja. Shtypi i Lirë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës