Nikola Rokvic mbërriti në tempullin e Shën Nektarit të Egidës: në 31 ditë ecje ai mblodhi 31 milionë dinarë

Foto: Printscreen / Instagram

Nikolla Rokvic arriti në destinacionin e tij dhe puthi tokën mbi të cilën eci. Udhëtimi i tij humanitar nga Beogradi në Egjinë të Greqisë zgjati 31 ditë, gjatë së cilës ai mblodhi 31 milionë dinarë për onkologjinë në Serbi, transmeton Media serbe.

Këngëtari mbërriti në manastirin e Shën Nektar Eginskit, ku e priste bashkëshortja e tij Bojana Baroviç, fëmijët dhe nëna e tij Sllavica, dhe shumë njerëz u përlotën nga kjo pamje emocionuese.

Nikolla hyri në manastir me këmbë zbathur, u lut mbi ikonën dhe u përkul para relikteve të shenjtorit.

Ai mbante në duar një flamur serb dhe këmbët i kishin plagët e dukshme nga ecja njëmujore.

“Faleminderit që më lejove të shpreh gjithçka që ndjeva, në radhë të parë falënderoj Zotin e dashur, falë Shën Nektarit, Shën At Nikollës, Shën Paraskevës dhe të gjithë shenjtorëve. Nuk di si ta përshkruaj këtë udhëtim, këtë herë, nuk e di, sikur e kam pritur gjithë jetën. Kur hyra në besim, rashë në dashuri me Shën Nektarin, shkova tek Akathisti, i drejtoja të sëmurët, i referoja të sëmurët te Shën Nektari”, tha Nikolla me emocione për. "Blic".

“Doja ta çoja babin këtu, nuk u hap rasti, por i jam mirënjohës Shën Nektarit që e shëroi shpirtërisht babanë. Dhe kjo është shumë më e rëndësishme se ajo fizike. Ndonjëherë në jetë jo gjithçka mund të jetë ashtu siç duam ne. Prandaj duhet të presim me padurim ato momente kur nuk është ashtu siç duam. Sepse është vullneti i Zotit. Dhe Zoti në një çast, nëse e arrijmë atë gëzim në një çast, dërgon një bekim dhe na hap horizonte të reja. Ajo hap një rrugë që na tregon se kjo nuk është gjithçka, se ky është vetëm një moment. Dhe ky nuk është as një moment krahasuar me gjithë përjetësinë, krahasuar me atë që jetojmë”, përfundoi këngëtarja.

Me lot në sy, Nikolla tha se çdo ditë për të ishte si një jetë.

Kujtojmë, Rokvic e nisi këtë rrugëtim nga tempulli i Shën Savës në Beograd, ku u dërgua nga familja dhe miqtë më të ngushtë. Nikolla dhe bashkëshortja e tij Bojana themeluan fondacionin “Familia”, i cili synon të ndihmojë ata që kanë më shumë nevojë për ndihmë dhe kjo është vetëm misioni i parë i punës së tyre humanitare.

FOTO+VIDEO | Nikola Rokvic ecën nëpër Strumicë drejt Greqisë: strumicanët i dhanë një ajvar dhe një ikonë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës