Nikki Haley do të kandidojë për presidente në vitin 2024

Nikki Haley/ Foto ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Një nga anëtarët kryesorë të kabinetit të ish-presidentit amerikan Donald Trump, Nikki Haley, do të kandidojë për Presidente të SHBA nga radhët e republikanëve në vitin 2024, njoftuan sot mediat amerikane.Postë dhe korrier".

Haley, e cila shërbeu si ambasadore e Trump në Kombet e Bashkuara për dy vjet, tha se do të shpallte zyrtarisht kandidaturën e saj më 15 shkurt.

Trump tha në nëntor se ai po bënte presion për zgjedhjen e tij të re për Shtëpinë e Bardhë dhe deri më tani ai është i vetmi kandidat serioz që ka thënë se është patjetër në garë.

Haley, 51 vjeç, e prezantoi veten si pjesë e një gjenerate të re liderësh republikanë.

Haley, sipas një sondazhi të Morning Consult, është mesatarisht vetëm tre për qind në sondazhet paraprake republikane për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024, pas Trump me 48 për qind, guvernatorit të Floridës Ron DeSantis me 31 për qind dhe nënpresidentit të Trump, Mike Pence, gjithashtu. me një numër njëshifror.

Para se t'i bashkohej administratës Trump, Haley kaloi gjashtë vjet si guvernator i Karolinës së Jugut dhe në vitin 2016, kur Trump fitoi presidencën, ajo miratoi senatorët Ted Cruz dhe Marco Rubio në zgjedhjet paraprake republikane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës