Një neuroshkencëtar shpjegon pse ne dëshirojmë detin: Zgjoni një ndjenjë sigurie

Deti / Foto: Unsplash / Sime Basioli

Njerëzit dëshirojnë море dhe dielli për një arsye. Sapo largohen nga qyteti dhe shkojnë në det, niveli i hormoneve të stresit në trup fillon të ulet. Mbërritja në plazh dhe ecja buzë detit ka një efekt jashtëzakonisht pozitiv në mendjen tonë dhe rrjedhimisht në trupin tonë. Në të njëjtën kohë dëgjojmë zhurmën e valëve, nuhasim detin dhe erën në lëkurën tonë. Frymëmarrja ngadalësohet dhe mendimet pastrohen nga informacionet e panevojshme.

Gjatë ecjes ose shtrirjes në plazh, trupi ynë thith më shumë oksigjen dhe ngre nivelin e serotoninës në trup, hormonit të lumturisë që është përgjegjës për ndjenjën e qetësisë shpirtërore dhe lumturisë. Ndjenja është e ngjashme me atë pas meditimit.

Ekspertët krahasojnë zhurmën e valëve me tingullin e zemrës së nënës që rreh në barkun e nënës. Ky tingull është i gdhendur në nënndërgjegjen tonë dhe në moshën madhore tinguj të ngjashëm na kujtojnë sigurinë dhe mbrojtjen që ndjenim në barkun tonë.

Deti / Foto: Unsplash / Aaron Burden

Efekti i tingujve dhe aromave të detit, shkencëtarët e quajnë "hapësirë ​​blu"

“Ndërsa shikojmë detin apo plazhin, në fakt jemi në një mjedis të bukur, të qëndrueshëm. Ndihemi të sigurt dhe larg vendeve ku jemi nën ndonjë kërcënim. “Sipërfaqja e detit që shkrihet me qiellin në horizont zgjon tek ne një ndjenjë stabiliteti dhe sigurie”. shpjegon neuroshkencëtari Michael Merzenich i Universitetit të Kalifornisë, San Francisko (UCSF).

Sot, shumë spitale dhe llixha ndodhen buzë detit, gjë që në fakt ka kuptim. Qysh në shekullin e 18-të, mjeku skocez William Buchanan inkurajoi pacientët e tij të laheshin në det – duke shpjeguar se ai kishte një efekt shumë shërues në trup.

camille-minouflet-d7M5Xramf8g-unsplash
Deti / Foto: Unsplash / Camille Minouflet

Një studim i quajtur “BlueHealth” u krye disa vite më parë, i cili trajtonte ndikimin e detit dhe mjediseve të tjera natyrore në trupin e njeriut. Me atë rast, studiuesit zbuluan se tingujt e detit stimulojnë korteksin frontal, pjesa e trurit përgjegjëse për emocionet dhe reflektimin personal. Qëndrimi buzë detit zgjeron vetëdijen dhe normalizon emocionet.

Termi "hapësirë ​​blu" nuk i referohet vetëm detit, por të gjitha pjesëve të natyrës ku ka ujë - lumenj, liqene, përrenj... Ka disa mënyra se si ndikon tek njerëzit:

Uji është një ilaç natyral për lehtësimin e stresit

Uji është plot me jone pozitive që ju ndihmojnë të ndiheni rehat. Pavarësisht nëse zhyteni në ujë ose thjesht zhytni gishtin në të, me siguri do të filloni të relaksoheni.

море
Deti / Foto: Unsplash

Shkuarja në plazh inkurajon kreativitetin

Qëndrimi në "hapësirën blu" ndihmon për të pastruar mendimet dhe për t'iu qasur problemeve apo projekteve në mënyrë krijuese. Ashtu si meditimi, plazhi ngjall një ndjenjë qetësie që na ndihmon të përballemi me problemet e përditshme dhe të mendojmë se ku të përqendrohemi.

Mund ta sjellë mendjen në një gjendje meditimi

Tingulli hipnotik i valëve në kombinim me stimujt vizualë dhe nuhatës ka një efekt jashtëzakonisht të dobishëm në psikikë dhe mund të na vendosë lehtësisht në një gjendje meditimi. Përveç kësaj, atmosfera në plazh pastron mendjen dhe na ndihmon të mendojmë mirë për jetën larg kaosit dhe stresit të përditshëm.

Video e ditës