OJQ-të: Situata në Gaza është apokaliptike

Shpëtimi i civilëve në Gaza / Foto EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Save the Children dhe OJQ të tjera ndërkombëtare paralajmëruan sot për një situatë "apokaliptike" në Rripin e Gazës pas rrethimit 60-ditor të Izraelit.

Organizatat joqeveritare thonë se tani ata që i mbijetuan bombardimeve janë në rrezik të menjëhershëm të vdesin nga uria ose sëmundjet.

- Fëmijët dhe familjet enden rrugëve të asaj që nuk është e rrafshuar, pa ushqim, nuk kanë ku të shkojnë dhe asgjë për të mbijetuar, tha në një konferencë për shtyp Alexandra Saie nga organizata "Save the Children".

Shayna Low nga Këshilli Norvegjez i Refugjatëve tha se nuk ka vend të sigurt në Gaza, se më shumë se gjysma e banesave janë dëmtuar ose shkatërruar dhe 1,9 milionë nga 2,4 milionë banorët janë zhvendosur nga lufta.

Qindra mijëra civilë u larguan nga veriu i shkatërruar i enklavës së vogël për t'u strehuar në jug. Megjithatë, operacionet ushtarake izraelite po intensifikohen gjithashtu atje.

Bashra Khalidi i Oxfam-it e përshkroi situatën në Gaza si apokaliptike dhe dënoi kufizimet e Izraelit ndaj autokolonave humanitare që mbërrinin nëpërmjet pikës kufitare Rafah nga Egjipti.

Programi Botëror i Ushqimit paralajmëroi në fund të nëntorit se rreziku i urisë për banorët e Gazës, veçanërisht fëmijët dhe gratë, është shumë i lartë.

Në të njëjtën kohë, kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, përmendi në platformën “X” sëmundjet që prekin territorin, për shkak të “mbipopullimit, mungesës së ujit, kanalizimeve dhe higjienës elementare”.

Më shumë se 100 mijë banorë vuajnë nga probleme akute të frymëmarrjes, 75 mijë nga diarreja, të tjerë nga zgjebe...

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës