Zbulimi i mahnitshëm 3.700-vjeçar: mostra më e vjetër e buzëkuqit të kuq gjendet në Iran

Foto: Ekrani i printimeve / YouTube

Shkencëtarët në Iran kanë gjetur një përzierje të kuqe të errët që ata besojnë se është buzëkuqi i epokës së bronzit, duke sugjeruar se iranianët e lashtë po ngjyrosnin buzët e tyre që në mijëvjeçarin e dytë para Krishtit.

Ngjyra e kuqe e buzëve u gjet në një shishe të vogël kloriti të dekoruar që u zbulua në rajonin Jiroft të Iranit juglindor në vitin 2001. Datimi i fundit me radiokarbon zbuloi se ai ishte bërë diku midis viteve 1936 dhe 1687 para Krishtit, duke e bërë atë ndoshta "buzëkuqin më të vjetër të testuar analitikisht", thotë ai. "IFL".

Sado mbresëlënës të tingëllojë grimi gati katër mijëvjeçarë, studiuesit shtojnë se mosha e këtij buzëkuqi nuk është aq befasuese “duke pasur parasysh traditën e gjatë, të njohur teknike dhe estetike në kozmetologji në Iranin e lashtë”.

Pluhurat, hijet e syve dhe lapsat e zinj janë identifikuar deri më tani në Lindjen e Afërt dhe Egjiptin e lashtë. Megjithatë, pigmentet e kuq si ato të gjetura në buzëkuq mbetën të panjohura – deri më tani.

Foto: Ekrani i printimeve / YouTube

Analiza kimike e mbetjes së mbetur në shishkë, e cila i ngjante një pluhuri të imët ngjyrë vjollce, tregoi se përmbante kryesisht hematit, i njohur për ngjyrën e tij të kuqe intensive, të errësuar nga manganiti dhe braniniti dhe plotësuar me gjurmë galena, anglizit dhe substanca të tjera organike. Ka edhe fibra bimore në përzierjen kozmetike të gjetur, ndoshta për shkak të vetive të tyre aromatike, të cilat mund të jenë përdorur për aromë.

Studiuesit identifikuan gjithashtu grimca kuarci, nga rëra e tokës ose kristalet, të cilat ata sugjerojnë se mund të jenë përfshirë për të shtuar një shkëlqim - megjithëse një shpjegim shumë më pak magjepsës është se kuarci është nga ena që shpërbëhet.

“Shkëlqim apo jo, përzierja të kujton jashtëzakonisht recetat moderne të buzëkuqit”, shkruajnë autorët e studimit.

Për shkak të kësaj dhe faktit të përmbajtjes së tij të pazakontë, studiuesit shkruajnë se ajo "mbështet idenë se produktet kozmetike në kohët e lashta markoheshin, paketoheshin dhe tregtoheshin në lloje standarde të kontejnerëve me forma specifike që lejonin identifikimin e lehtë vizual", si p.sh. një kuti moderne kozmetike dhe parfume.

Edhe pse nuk është e mundur të dihet se kush e zotëronte buzëkuqin, zbulimi ofron një pasqyrë të industrisë kozmetike shpesh të anashkaluar të epokës së bronzit.

Studimi u botua në revistë "Raporte shkencore".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës