Kthesë e pabesueshme e Suedisë në derbin e gjysmëfinaleve skandinave

Suedia do të luajë në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian / foto: EPA-EFE / MARTIN DIVISEK

Skuadra e hendbollit të Suedisë kaloi në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian pasi mundi Norvegjinë me rezultat 24:23 në turin e fundit të Grupit 2 në raundin kryesor në një ndeshje fantastike me një kthesë të pabesueshme.

Suedezët patën një negative prej katër golash në pesë minuta deri në fund (19:23), dhe më pas shënuan pesë gola radhazi, i fundit prej të cilëve 11 sekonda para fundit për fitoren e parë ndaj Norvegjisë pas pesë humbjeve në një. rresht në duele të ndërsjella.

Goli i fitores ishte vepër e Krinzit dhe një pjesë të madhe në fitore pati portieri Johannesen i cili shënoi të nëntë pritjet në pjesën e dytë.
Suedia më në fund fitoi vendin e dytë në grupin 2, e para është Spanja dhe nga gjysmëfinalja doli Norvegjia, e cila do të luante për medalje me barazim.

Goli i parë i ndeshjes u shënua në minutën e katërt me anë të O'Sullivan, pasi minutat e hapjes i takuan portierëve të të dyja kombëtareve.
Nga mesi i pjesës së parë, norvegjezët “kontrolluan” rezultatin dhe para pushimit patën gjashtë gola epërsi (8:14) për sulmin e fundit për të goditur Hampus Vane për 9:14.

Norvegjezët vazhduan në të njëjtin ritëm dhe në pjesën e dytë zmbrapsën me sukses sulmet e suedezëve derisa Johanneson ndaloi portën dhe shënoi nëntë pritje. Falë mbrojtjeve të tij, sidomos në pesë minutat e fundit, suedezët arritën të bëjnë një seri 5:0 dhe me golin e Krinz të festojnë me 24:23 dhe të sigurojnë një vend në gjysmëfinale.

Ishte Krinz me gjashtë gola më i saktë në Suedi, ndërsa Reinkind me gjashtë gola ishte emri i parë në Norvegji.