Netanyahu premtoi një përgjigje "të fortë" dhe "të vendosur" pas masakrës në Jerusalem

Kryeministri aktual i Izraelit, Benjamin Netanyahu Foto: EPA-EFE / ABIR SULTAN

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu njoftoi një përgjigje "të fortë" dhe "të vendosur" ndaj "terrorizmit" pas të dyve Sulmet palestineze në Jerusalemin Lindor, njëri prej të cilëve vrau shtatë persona pranë një sinagoge.

“Përgjigja jonë do të jetë e fortë, e shpejtë dhe e saktë”, tha Netanyahu në një takim urgjent të kabinetit të sigurisë. “Ne nuk duam përshkallëzim, por jemi gati për çdo skenar”.

Të premten, një palestinez 21-vjeçar qëlloi kalimtarët pranë një sinagoge në lagjen Neve Yatsov, duke vrarë shtatë persona dhe më pas vrau veten. Të shtunën në mëngjes, një palestinez 13-vjeçar qëlloi dhe plagosi dy izraelitë në Silwan, pranë mureve të qytetit të vjetër.

Dhuna e re në Jerusalemin lindor, një pjesë e qytetit të pushtuar dhe aneksuar nga Izraeli, vjen në një kohë të përshkallëzimit të mprehtë pas vdekjes së nëntë palestinezëve të enjten në një operacion të ushtrisë izraelite në Jenin, në Bregun Perëndimor, një territor palestinez i pushtuar. nga Izraeli në 1967.

Forcat izraelite janë në gatishmëri dhe ushtria tha se po rrit numrin e njerëzve në Bregun Perëndimor mes thirrjeve për përmbajtje nga jashtë.

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken është planifikuar të mbërrijë në Jerusalem dhe Ramallah të hënën dhe të martën, ku do të diskutojë masat e de-përshkallëzimit.

Netanyahu, një përfaqësues i së djathtës izraelite, u rikthye në pushtet në fund të dhjetorit me mbështetjen e partive ultra-ortodokse të ekstremit të djathtë dhe hebrenjve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës