Netanyahu këmbëngul të shkatërrojë Hamasin pas skadimit të armëpushimit

Izraeli do të vazhdojë fushatën e tij ushtarake në Gaza për të shkatërruar Hamasin pas skadimit të marrëveshjes aktuale të armëpushimit, tha kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu në një intervistë për televizionin gjerman Welt, raportoi DPA.

Kryeministri nuk tha se sa kohë mund të zgjatet armëpushimi aktual.

“Ne ramë dakord që fillimisht të lirohen gratë dhe fëmijët, si dhe pengjet e huaja, tha Netanyahu në intervistë. Sapo të ndodhë kjo, ne do të vazhdojmë sulmet, shtoi ai.

Netanyahu theksoi se "Izraeli do të vazhdojë të bëjë gjithçka që është e mundur për të kursyer sa më shumë popullsinë civile në Rripin e Gazës".

Megjithatë, sipas Hamasit, pothuajse 15 njerëz tashmë janë vrarë dhe rreth 36 janë plagosur nga bombardimet hakmarrëse izraelite.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës