Netanyahu: Ne kemi plane të detajuara, të rëndësishme, madje edhe befasuese

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu/ EPA/DAN BALILTY / POOL

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu bëri një vlerësim të situatës në Komandën Veriore të Izraelit dhe tha se ka plane të detajuara, të rëndësishme, madje edhe befasuese.

Ai tha se planet “janë të dizajnuara për të bërë dy gjëra: – Rivendosja e sigurisë në veri dhe kthimi i banorëve të sigurt në shtëpitë e tyre.

"Ne jemi të vendosur t'i arrijmë të dyja gjërat së bashku," tha kryeministri izraelit.

Hezbollahu nisi sulmet përgjatë kufirit të Izraelit me Libanin menjëherë pas fillimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit.

Dy grupet militante janë aleatë të ngushtë të mbështetur nga Irani.

Luftimet janë rritur në intensitet muajt e fundit, me Izraelin që ka kryer një numër sulmesh që kanë vrarë operativë të lartë të Hezbollahut, ndërsa militantët janë hakmarrë me lëshime raketash dhe dronësh.

Dhjetëra mijëra njerëz janë zhvendosur nga komunitetet në të dy anët e kufirit.

Izraeli ka këmbëngulur se ato duhet të kthehen dhe asnjëra palë nuk e ka përjashtuar një luftë më të gjerë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës