“Interesi kombëtar”: Aksi Pekin-Moskë-Tehran është një sfidë e re e vështirë për hegjemoninë botërore të SHBA-së

Fotokolazh SP

Lufta e vazhdueshme në Ukrainë, ndërmjetësimi i fundit i Kinës për një afrim midis Arabisë Saudite dhe Iranit dhe tensionet në rritje në Paqësor tregojnë të gjitha një të vërtetë të pamohueshme. dhe ajo është ajo që bota dëshmon formimi i i ri një sistem aleancash që duan të ndryshojnë shpërndarjen dhe pushtetinatë të fuqive të mëdha por edhe për të kontribuar në duke ndryshuar imazhin e dorendin aktual botëror, shkruan revista amerikane "Interesi kombëtar".

Revista vëren në analizën e saj për këtë temë se shekAktualisht, vendet joliberale dhe pjesërisht të liberalizuara mund të ndahen në dy kategori. Kategoria e parë sipas institutit amerikan ai përfshin shtetet që i rezistojnë demokratizimit liberal si një mjet për të mbajtur pushtetin sovran mbi qeveritë e tyre. Këto shtete kanë frikë ose dyshojnë se demokratizimi liberal shoqërohet me gërryerje të vlerave lokale në favor të atyre moderne perëndimore, ose se ardhja e OJQ-ve liberale perëndimore, nën maskën e ndihmës për ndërtimin e "shoqërisë civile", do të veprojë si instrumente të ndikimit të huaj.

Megjithatë, këto shtete përmarrëata kane pozicioni mbrojtës, ndërsa kategoria e dytë e shteteve sipas Interesit Kombëtar janë ata që kërkojnë në mënyrë aktive të sfidojnë rendin botëror liberal të udhëhequr nga perëndimi, në kokë me Iranin, Rusinë dhe Kinën si shembuj kryesorë. Pushtimi rus i Ukrainës është sfida më e drejtpërdrejtë dhe e hapur për SPas Krishtit dhe rendin ndërkombëtar liberal të bazuar në rregulla që mbështet Uashingtoni.

Për t'i mbijetuar përpjekjes së këtyre autokracive për rritjen e multipolaritetit dhe vendosmërinë e dobësuar amerikane, koalicioni i udhëhequr nga perëndimi në Ukrainë duhet të arrijë fitoren ushtarake dhe politike kundër agresionit rus. shënon revista.

Të hënën e kaluar, presidenti kinez Xi Jinping mbërriti në Moskë për një vizitë tre-ditore dhe pati bisedime të gjera me presidentin rus Vladimir Putin. Në takim, Pekini konfirmoi se ndan "qëllime të ngjashme" me Moskën dhe mbështeti hapur Putinin, pavarësisht thirrjeve të fundit për arrestimin e tij nga Gjykata Penale Ndërkombëtare. Para vizitës së Xi, Kina përfundoi një stërvitje të përbashkët ushtarake mbresëlënëse me Iranin dhe Rusinë pranë Gjirit të Omanit dhe ndërmjetësoi me sukses një marrëveshje normalizimi që rivendosi lidhjet diplomatike midis Arabisë Saudite dhe Iranit.

Si pjesë e angazhimit të tij për të ndryshuar shpërndarjen aktuale të pushtetit në sistemin ndërkombëtar dhe rendin botëror pasues që e shoqëron atë, boshti Pekin-Moskë-Teheran është i vendosur të shohë si Rusia do të të arrijë një lloj fitoreje territoriale në Ukrainë. Kina ka mbështetur përpjekjet e Moskës duke rritur tregtinë me Rusinë me gati 30 për qind dhe duke ia shitur Rusisë mbi një numër i madh i gjysmëpërçuesve. Përpjekjet e Teheranit për të mbështetur luftën e Moskës mund të shihen në numrin e madh të dronëve iranianë që përdoren për të goditur infrastrukturën civile dhe ushtarake në Ukrainë, si dhe në rritjen e angazhimeve të sigurisë që mund të sinjalizojnë zhvillimin e një partneriteti të plotë të mbrojtjes midis dy shteteve. .

Për më tepër shoqata i boshtit Pekin-Moskë-Teheran kërkon një kuptim të përgjithshëm nga Uashingtoni se hegjemonia ndërkombëtare e gëzuar nga Amerika në dekadat e fundit nuk është më e garantuar dhe përballet me rrezikun e kolapsit. Nevojitet një angazhim i rinovuar për të ruajtur rendin botëror liberal që kërcënohet vazhdimisht nga shtetet revanshiste të motivuara nga ndjekja e përfitimeve relative. Kërkon një angazhim të ripërtërirë ndaj partnerëve dhe miqve gjeostrategjikë në mbarë botën, të cilët mund të jenë ndjerë të mënjanuar gjatë dekadës së fundit nga përpjekjet amerikane për t'u mbështetur në mënyrë disproporcionale në aftësitë e fuqisë së butë, duke i lejuar kundërshtarët të mbledhin fuqinë e nevojshme të fortë, ushtarake dhe ekonomike, për të sfiduar hegjemonisë.

Për ta arritur këtë, SHBA-së do t'i duhet të rimendojë strategjinë e saj të madhe. Kjo përfshin forcimin e lidhjeve me SHBA-në me vendet partnerë në Paqësor kur jane po vënë në pikëpyetje nivelet e ndërvarësisë së tolerueshme midis SHBA-së dhe Kinës, duke hedhur poshtë fantazinë se programi bërthamor i Iranit mund të anulohet ose të frenohet përmes diplomacisë.

E fundit nr i specifikuar mmund të arrihet në afat të shkurtër. Megjithatë idhe po janë fqи se, administrata Biden dhe e sajе Evropiane partnerët duhet të rrisin numrin e sistemeve Џavelin, obus, municione, sisteme të mbrojtjes kundërajrore, automjete të blinduara dhe avionë që dërgohen në Ukrainë.

Por pNdërhyrja perëndimore në Ukrainë nuk do t'i pengojë kundërshtarët të Shteteve të Bashkuara në gji përgjithmonë. Megjithatë, ajo do t'i japë Amerikës dhe Evropës mundësinë për të investuar në fuqinë e fortë konvencionale shumë të nevojshme për të vazhduar të pengojnë kundërshtarët e tyre, kryesisht në Lindjen e Mesme dhe Paqësor. Kjo do të kërkojë biseda shumë të vështira në Uashington dhe kryeqytetet evropiane, por ato do të jenë të nevojshme për të ruajtur rendin ndërkombëtar liberal të bazuar në rregulla.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës