Kërkimi i pamëshirshëm i Arabisë Saudite për të blerë botën

Riad, Arabia Saudite/ Foto: Fedor Selivanov / Alamy / Alamy / Profimedia

Në muajt e fundit, Mbretëria e Arabisë Saudite ka parë një bum në rritje në blerjen e kompanive më të mëdha teknologjike dhe sportive.

Vendi, i njohur për naftën e tij, përpiqet të forcojë fuqishëm ekonominë dhe ndikimin e tij në botë, dhe siç shkruhet nga britanikët "Telegrafi“, ai e bën atë në një mënyrë shumë të shkathët.

Me kuadrin strategjik të emërtuar “Saudi Vision 2030”, ky vend ka nisur një iniciativë që ka investuar shuma të mëdha parash në blerjen e kompanive të huaja të shumta. Sportet janë një pjesë kyçe e përpjekjeve për të ndryshuar imazhin konservator të Arabisë Saudite dhe e kanë hapur atë ndaj rritjes së turizmit.

Megjithatë, sportet luajnë një rol kyç në ngritjen e mbretërisë. Në vitin 2021, sauditët më të pasur blenë klubin anglez të futbollit Newcastle United për pak më shumë se 300 milionë paund. Vitin e kaluar, raportet sugjeruan se fondi po shqyrtonte një ofertë prej 20 miliardë dollarësh për të blerë garat motorike të Formula 1. Mbretëria besohet se po shqyrton një ofertë për të pritur Kupën e Botës FIFA 2030 pas suksesit të fundit të turneut, i cili tashmë ishte pritur nga Katari.

Vetëm këtë javë fondi shtetëror mori kontrollin e disa klubeve lokale të futbollit. Edhe pse vetë skuadrat nuk janë të famshme, liga saudite ka filluar të tërheqë disa nga lojtarët më të mëdhenj në futboll. Ajo tashmë është shtëpia e Cristiano Ronaldos, i cili iu bashkua klubit saudit Al Nasr në një marrëveshje që thuhet se kap vlerën e 200 milionë dollarëve në vit. Francezi Karim Benzema do t'i bashkohet rivalëve vendas pas largimit nga Real Madrid.

Truri pas filozofisë së re të investimit është princi i kurorës 37-vjeçar, Mohammed bin Salman. I gjashti nga 25 djemtë e mbretit saudit Salman bin Abdulaziz Al Saud, ai është pozicionuar për t'u bërë trashëgimtari i fronit të familjes mbretërore, e cila ka një pasuri të kombinuar prej 1,3 trilion £. Pasuria personale e princit të kurorës besohet të jetë rreth 2,4 miliardë funte, të cilat ai i ka shpenzuar për gjëra të tilla si një vilë franceze prej 240 milionë funte, një jaht 400 milionë funte dhe madje edhe një pikturë të Leonardo da Vinçit prej 360 milionë funte.

Mohammed bin Salman/ foto: EPA-EFE/RON PRZYSUCHA

Por fuqia e tij e vërtetë vjen në aftësinë për të shfrytëzuar fuqinë financiare të fondit sovran të pasurisë së vendit dhe Saudi Aramco, kompanisë shtetërore të naftës. Pikëpamja e guximshme e mbretërisë së shkretëtirës ndaj golfit dhe futbollistëve më të mirë ngre një pyetje tjetër: A ka ndonjë gjë – apo dikush – që bin Salman nuk mund ta blejë? Apo është gati të bëhet, siç kanë deklaruar disa, "njeriu që bleu botën"?

Pak nga ata që e kanë takuar princin e kurorës besojnë se atij i mungon besimi.

“Ai është padyshim karizmatik, është kurioz dhe i interesuar për gjërat”, thotë Justin Sheck, një gazetar dhe bashkëautor i librit Blood and Oil: Kërkimi i Pamëshirshëm i Mohammed bin Salman për Fuqinë Globale. “Ai është në këtë pozicion të çuditshëm ku është në krye të gjithçkaje në vendin e tij. Por ai gjithashtu kullon besimin se ai është i kualifikuar për të bërë të gjitha."

Me shumë vlera globale të aseteve ende të dëshpëruara pas trazirave të pandemisë, dhe shumë vende që aktualisht "flirtojnë" me recesionin, shtetet e Gjirit janë mbytur në petrodollarët falë rritjes së çmimeve të energjisë të shkaktuar nga lufta në Ukrainë. Shumë korporata dhe sportistë të “uritur” për para kanë filluar ta shohin rajonin si një nga burimet e pakta të parave të mbetura në botë, shkruan “Telegrafi”.

Prodhuesit e naftës dhe gazit në Lindjen e Mesme pritet të gjenerojnë rreth 1,3 trilion dollarë të ardhura shtesë gjatë katër viteve të ardhshme, mbi dhe përtej asaj që ishte parashikuar para luftës për shkak të çmimeve më të larta të energjisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar.

“Duhet të mbani mend se kjo është një monarki absolute”, thotë gazetari Shack. "Kjo do të thotë se veprimet shpesh motivohen më pak nga një proces apo strategji diskutimi sesa nga dëshirat individuale." Dhe unë mendoj se në këtë rast nuk mund të mbivlerësoni rëndësinë e faktit që Yasir bin Othman Al-Rumayan e do vërtet, me të vërtetë golfin. Është gjëja e tij e preferuar”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës