Mungesa - Francezët kursejnë në produkte higjienike, make-up, deodorantë?

Alexander Shcherbak / TASS / Profimedia

Çdo i dyti francez deklaron se është i detyruar të reduktojë konsumin e produkteve higjienike për shkak të situatës aktuale ekonomike, është përfundimi i hulumtimit të fundit të organizatës Dons Sildaries.

Në vitin 2023, përqindja e njerëzve që duhet të kursejnë për higjienën arriti në “vetëm” 34 për qind, raporton Figaro në faqen e saj të internetit, informon Kamatica. Ky fenomen negativ nuk prek më vetëm francezët më të varfër, por edhe publikun e gjerë, tha delegati i përgjithshëm i Donacioneve të Solidaritetit, Dominique Besançon.

Një total prej 40 për qind e grave franceze të intervistuara thonë se e kufizojnë veten kur blejnë grim. Pothuajse një në pesë kursen para kur blen një brisk, 16 për qind reduktojnë deodorantin, 13 për qind për detergjentin e rrobave dhe 12 për qind për furçat e dhëmbëve. - Është një kompromis i vazhdueshëm mes blerjes së ushqimit, produkteve higjienike dhe faturave të energjisë - shton Besanson.

Më shumë se 20 përqind e të anketuarve francezë tashmë u është dashur të zgjedhin midis blerjes së ushqimit dhe produkteve higjienike. Në sondazh, 41 për qind e francezëve thanë se kontrollojnë konsumimin e xhelit të dushit për fëmijët e tyre, 23 për qind kontrollojnë konsumimin e letrës higjienike dhe 11 për qind ndonjëherë lahen pa sapun.

Gratë gjithashtu përballen me pasiguri menstruale, e cila mbetet shqetësuese pasi 16 për qind e grave franceze që kanë menstruacione ose kanë një fëmijë me menstruacione, thanë se nuk kanë higjienë, jastëkë apo tampona për shkak të mungesës së parave. Kjo përqindje është dyfishuar në krahasim me vitin 2019, kur “vetëm” tetë për qind e grave të anketuara kishin problemet e përmendura.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës