Nuk ka kushte për një takim midis Putinit dhe Zelenskit, luftime të ashpra në Slavyansk dhe rreth Kharkiv

Vladimir Zelenski dhe Vladimir Putin
Vladimir Zelenski dhe Vladimir Putin / Foto: EPA-EFE / TATYANA ZENKOVICH / YURI KOCHETKOV

Sot është dita e 167-të që nga pushtimi rus në Ukrainë. Ushtria ruse po përparon në rajonin e Donetskut dhe luftimet po zhvillohen gjithashtu në pyjet në jugperëndim të Slavyanskut, si dhe në veri të Kharkiv.

SHBA dërgoi një të re 1 miliard dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën, dhe Kievi kërkoi ndihmë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN).

Kremlini tha se ende nuk ka parakushte adekuate për një takim midis presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas Volodymyr Zelensky dhe se aktualisht nuk ka bisedime midis Moskës dhe Kievit.

Peskov: Nuk ka asnjë bazë për një takim mes Putinit dhe Zelenskit

Rusia dhe Ukraina vazhdojnë të fajësojnë njëra-tjetrën për bombardimin e termocentralit bërthamor të Zaporozhye.

Moska njofton se është e gatshme të ndihmojë udhëheqjen e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike në organizimin e një vizite në termocentralin bërthamor në Zaporozhye.

Kiev: Moska kërcënon të hedhë në erë termocentralin bërthamor Zaporozhye

Një pjesë tjetër e Ukrainës, përgjatë lumit Dnieper, shpall një referendum për bashkimin me Rusinë. Dokumenti për deklaratën e qytetarëve u nënshkrua nga kreu i rajonit Zaporozhye, në forumin e lëvizjes "Së bashku me Rusinë" në Melitopol.

Presidenti i Ukrainës thotë se të gjitha negociatat me Moskën do të ndërpriten përgjithmonë nëse referendumet për bashkimin me Rusinë zhvillohen në rajonet Donbass, Zaporozhye dhe Kherson.

Kontrata për eksportin e grurit ukrainas për momentin po funksionon pa probleme. Dy anije të tjera u larguan nga portet e Detit të Zi të hënën dhe në shtatë ditë më shumë se 305 tonë drithë u dërguan në dhjetë anije tregtare.

Video e ditës