Nuk ka nevojë që policët bullgarë të vijnë në Maqedoni, thotë Angelov

Foto: TV24 / print screen

Nuk ka nevojë që policët bullgarë të jenë pjesë e sigurisë gjatë festës së lindjes së Goce Dellçevit, sipas drejtorit të Qendrës për Menaxhimin e Krizave. Stojanche Angelov.

Sipas tij, policia maqedonase edhe në të kaluarën ka treguar se mund të përballojë demonstratat kur kishte më shumë se 10 mijë njerëz.

“Mjafton që disa njerëz nga Bullgaria të goditen, të rrihen dhe të sulmohen në festën e ditëlindjes, nuk na duhen më shumë. Nëse ne këtu për shkak të disa grindjeve me grushte me prapavijë kriminale kemi përjetuar një skandal të tillë që ka ndikuar negativisht në marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Maqedonisë, imagjinoni se çfarë do të ndodhte nëse do të kishte një sulm ndaj disa personave ose një përleshje reciproke. Ministria jonë e Punëve të Brendshme dhe policia janë më se të gatshme të merren me të gjitha problemet e varrit të Goce Dellçevit. Forcat tona speciale ruajnë rendin dhe paqen publike kur kemi dhjetëra mijëra protestues të zemëruar. Vlerësimi i kryeministrit dhe ministrit nëse do të ishte e dobishme nga pikëpamja politike nëse do të vinin policët bullgarë. Ndoshta nga aspekti propagandistik do të kishte ndikim pozitiv, por nga pikëpamja e sigurisë nuk janë të nevojshme”, tha Angelov në emisionin “Argument Plus”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës