Nuk ka asnjë propozim të ri francez, pohon Gencovska

Teodora Gencovska
Teodora Gencovska / Foto: EPA-EFE / DUMITRU DORU

Ministri i Jashtëm bullgar jep dorëheqjen Teodora Gencovska sonte per BGNES tha se nuk ka asnjë propozim të ri francez që të ndryshojë nga ai i miratuar tashmë në Parlamentin bullgar.

E pyetur nëse ka një propozim të ri francez për zgjidhjen e mosmarrëveshjes mes Maqedonisë dhe Bullgarisë për fillimin e negociatave me BE-në, i cili do të jetë i ndryshëm nga ai i miratuar nga Kuvendi i Bullgarisë, Gencovska shkurt u përgjigj: Jo.

“Gjithçka varet nga gatishmëria e Shkupit. Presim prej tyre politikë shtetërore dhe të përgjegjshme. "Bullgaria është gati të nënshkruajë protokollin e fundit nga Komisioni i Përbashkët Ndërqeveritar," tha Gencovska.

Ndryshe nga pretendimi i ministrit bullgar, sot presidenti francez E.Manuel MacronShefi i diplomacisë gjermane, Annalena Berbock, President i Këshillit Evropian Charles Michel dhe kryeministrin maqedonas Dimitar Kovaçevski, konfirmoi se të dy palët kanë qenë duke negociuar ditët e fundit dhe kanë arritur një dokument kompromisi, që do të thotë se propozimi francez ka pësuar ende disa ndryshime. Kovaçevski bëri të ditur se qëndrimi i Qeverisë së Maqedonisë për propozimin do të shpallet pasi të kalojë një proces i gjerë konsultimi në institucionet dhe në shoqërinë e gjerë.

Video e ditës