Nuk ka gabime mjekësore në rastin e vdekjes së vogëlushes Jana Hristovska, konstatoi Inspektorati.

Inspektorati Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor ka kryer kontroll të jashtëzakonshëm në ISHP Spitalin klinik “Dr.Trifun Panovski” Manastir, ku ka ndërruar jetë gjashtë vjeçari. Jana Hristovska nga fshati Kravari.

Inspektorët shëndetësorë arritën në përfundimin se vajzës iu dha glukozë së bashku me solucion fiziologjik - por për këtë nuk ishte faji i pediatrit që e trajtuan vajzën. Janë kontrolluar kartelat mjekësore dhe janë marrë deklarata nga punonjësit shëndetësorë që kanë trajtuar fëmijën. Jana e vogël vdiq nga ataku kardiak.

– Fëmija është sjellë në repart për ekzaminim më 22.03.2023. rreth orës 10:86. pa rekomandim paraprak nga mjeku i familjes. Ajo u pranua për ekzaminim nga një pediatër specialist, i cili krijoi një "referim urgjent" me një diagnozë referimi E10 - dehidratim në orën 07:XNUMX të mëngjesit. Është marrë informacion anamnestik për një temperaturë të ngritur nga tre ditë më parë dhe një dhimbje fyti, për të cilën nëna i dha shurupin Co-almacin. Një ditë para shtrimit nuk kishte temperaturë të ngritur, dy herë kishte të vjella dhe që nga mbrëmja ënjtje të qepallave dhe dhimbje në këmbë, pas së cilës nëna e ndërpreu shurupin. Nga ekzaminimi klinik, konstatimet konstatuan ënjtje të qepallave, harqe hiperemike në regjionin e bajameve dhe një gjuhë të veshur - thonë nga Inspektorati Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor.

Jana mori një infuzion i cili ishte një tretësirë ​​fiziologjike me 5 për qind glukozë, kështu që u mor përsëri gjak për analiza shtesë, ku u kontrollua sheqeri.
- Më pas është bërë referencë për laborator biokimik - statusi urinar, glukozë dhe acido-bazik, janë marrë mostrat e gjakut dhe urinës për analizë dhe më pas është përshkruar terapia - 'Hypoglusal 1' - 500 ml. (250 ml.5% Glukozë dhe 250 ml.0,9% Klorur Natriumi) dhe amp. Bedoksina. Pas rezultateve të marra, në orën 10.45:XNUMX janë bërë analiza të zgjeruara - numërimi i gjakut, statusi i enzimës, produktet e degradimit, statusi i karbohidrateve dhe proteinave, elektrolitet dhe statusi i lipideve - shtoi DSZI.

- Ka pasur keqtrajtim, zbehje, takikardi dhe përgjumje (përgjumje). Mjeku që kreu ekzaminimin fillestar kërkoi ndihmë nga pediatri i dytë që merrte pjesë. Fëmija u transferua nga spitali ditor në dhomën e kujdesit gjysmë intensiv të njësisë dhe u vendos në një monitor dhe mbështetje për oksigjen. Dy regjistrime EKG janë bërë në orën 12.34 dhe në orën 12.42. dhe u kërkua një ekzaminim konsullor nga një anestezist nga objekti. Në ndërkohë, fëmija kalon në arrest kardiak, pas së cilës bëhet reanimimi. Është bërë konsultim edhe me specialistë – pediatër nga ISHP QSU për sëmundjet e fëmijëve nga reparti i kardiologjisë dhe neurologjisë për transport në atë institucion shëndetësor. Me rekomandim të mjekut specialist – anesteziolog në spital, në orën 13.34:13.49 dhe 14:15.20 janë bërë analiza shtesë të gjendjes enzimatike dhe acido-bazike (kreatine kinazë dhe troponin). Për shkak të përkeqësimit të mëtejshëm të gjendjes, në orën XNUMX fëmija është transferuar në reanimacionin SARIL, ku është kryer reanimacioni kardiopulmonar dhe terapia, por pa sukses. Anesteziologu ka deklaruar vdekjen në orën XNUMX:XNUMX”, shtoi DSZI.

- Sipas deklaratës së dy mjekëve - pediatër specialistë, pas rezultateve të marra nga analizat enzimatike të kryera për tregues të ngritur të sëmundjeve të zemrës (kreatine kinazë dhe troponin), nëna e fëmijës është njoftuar për seriozitetin e gjendjes. Trupi i pajetë i fëmijës së ndjerë është dërguar për obduksion. Nuk janë konstatuar mangësi në kompetencën e DSZI-së – shton inspektorati.

Përveç kontrollit në spitalin e Manastirit, aktualisht nga DSZI nuk ka informacion nëse është bërë kontroll edhe në dokumentacionin e vajzës së ndjerë, të cilin e mbante mjeku i familjes.

Dëshminë për momentet e fundit të Janës e ka dhënë babai, i cili së bashku me gruan e tij janë të bindur se infuzioni i glukozës që ka marrë ka qenë vendimtar për vdekjen e vajzës së tyre, pavarësisht se analizat e mëparshme kanë treguar se niveli i sheqerit ishte 9. Pas infuzionit. i është rritur niveli i sheqerit, në datën 19 iu ndërlikua gjendja dhe pas tre orësh i thanë se vdiq.

Me qëndrim ka dalë edhe nga Prokuroria e Manastirit, nga ku kanë treguar se kanë lëshuar urdhra për konstatimin e gjendjes reale.

Familja kërkon përgjegjësi mjekësore për vajzën 6-vjeçare: Vajza ime Jana vdiq pasi iu dha glukozë dhe sheqer dhe u rrit në 19

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës