Nuk ka asnjë kandidat për president dhe për raundin e dytë të votimit në Kuvendin e Shqipërisë

Zgjedhjet në Shqipëri / Foto: EPA-EFE / Malton Dibra

Raundi i dytë i votimit për presidentin e ri të Shqipërisë, i planifikuar për nesër në orën 18:XNUMX, do të dështojë pasi socialistët në pushtet dhe opozita nuk arritën një marrëveshje për një kandidat konsensual.

Sot deri në orën 16 ishte afati i fundit për dorëzimin e propozim-kandidaturave me firmat e 20 deputetëve, por asnjë prej tyre nuk është dorëzuar zyrtarisht.

Ndryshe nga e marta, kur u ra dakord për rifillimin e bisedimeve, përfaqësuesit e grupeve parlamentare në pushtet dhe opozitë i kanë pezulluar tani bisedimet sepse, sipas koordinatorit të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkleide Alibay socialistët nuk respektuan marrëveshjen e arritur me konsensus.

Dhe koordinatori i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Bala, konfirmoi se nuk ka marrëveshje, duke shtuar se nuk mund ta kuptojë pse PD po tërhiqet nga marrëveshja dhe se duhet të jetë më e përgjegjshme.

Ai shtoi se kreu i ri i shtetit do të zgjidhet në raundin e katërt, pasi kanë 71 votat e nevojshme në Parlament.

Kushtetuta parashikon pesë raunde votimi për zgjedhjen e kreut të shtetit. Në tre të parat kandidati për president ka nevojë për mbështetjen e 84 deputetëve nga gjithsej 140 në parlament, që socialistët nuk e kanë. Në dy të radhës presidenti zgjidhet me shumicë të thjeshtë, pra 71 vota.

Mandati i presidentit aktual, Ilir Meta, përfundon më 24 korrik.

Burimi: MIA

Video e ditës