Nuk do të ndërtohen hotele të reja, Amsterdami fut një ndalim

Amsterdami nuk do të lejojë ndërtimin e hoteleve të reja në të ardhmen në përpjekje për t'u marrë me turizmin e tepërt, ka njoftuar qeveria e qytetit.

“Ne duam ta mbajmë qytetin të jetueshëm si për vendasit ashtu edhe për vizitorët. Kjo do të thotë – jo më turizëm të tepruar, jo më hotele të reja dhe jo më shumë se 20 milionë netë hotelerie turistësh në vit në të ardhmen”, thanë autoritetet e qytetit, raporton FoNet.

Një hotel i ri në Amsterdam do të mund të ndërtohet vetëm nëse mbyllet një tjetër, nëse nuk shtohet numri i shtretërve dhe nëse ofrohen kushte më të mira për sa i përket qëndrueshmërisë. Ky vendim nuk vlen për hotelet, ndërtimi i të cilëve është tashmë në zhvillim e sipër ose që kanë marrë leje ndërtimi. Qyteti po përpiqet në mënyrë aktive të kufizojë vizitat turistike, të cilat numërohen në miliona çdo vit, shkruan Reuters.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës