Çizmet e kafeneve nuk do të bëhen më të lira

Fotografi ilustruese

Disa furnizues të ushqimit përmbledhin se as që mendojnë të llogarisin 10 deri në 15 për qind më të ulët për disa produkte qumështi, makarona, bukë të bardhë dhe gjysmë të bardhë më të lirë dhe në fund vezët dhe orizin, sepse çmimet e tyre janë përcaktuar prej kohësh.

Nëse këto ditë porosisni një sallatë dyqani në lokal, nuk do të paguani më pak, edhe pse djathi i lopës është ulur për 10 denarë. Nuk duhet të prisni që fetat e bukës, apo produktet e njohura të bukës, të bëhen më të lira për të njëjtën arsye.

Për të njëjtat arsye, mos përgatitni më pak para për një porcion djathi të skuqur, kungull i njomë apo omëletë. Shkurtimisht dhe qartë, ngrirja e çmimeve të disa prej produkteve bazë ushqimore nuk do të ndihet fare në menutë e kafeneve. Disa furnizues të ushqimit përmbledhin se as që mendojnë të llogarisin 10 deri në 15 për qind më të ulët për disa produkte qumështi, makarona, bukë të bardhë dhe gjysmë të bardhë më të lirë dhe në fund vezët dhe orizin, sepse çmimet e tyre janë përcaktuar prej kohësh. . Aq më tepër që ulje të tilla nuk vlejnë për blerjet e bëra nga restorantet.

Sipas Entit Shtetëror të Statistikave, në janar dhe shkurt të këtij viti, çmimet e ushqimeve në restorante janë rritur për 18,9 për qind krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Më së shumti u rritën mishrat e pjekur dhe gatimet me porosi (20,2 për qind), pasuar nga buka me 20 dhe sallatat me një rritje prej 19,2 për qind. Megjithatë, rekordin e mbajnë ëmbëlsirat, çmimet e të cilave u rritën me 31 për qind në një vit. Është interesante se pijet joalkoolike janë dyfish më të shtrenjta se ato alkoolike (2 - 15,7 për qind).

Pas vitesh stabiliteti, çmimet e restoranteve filluan të rriten në gjysmën e dytë të vitit të kaluar pas rritjes dramatike të çmimeve të vajit të gatimit, pulës, patateve dhe kafesë. Ato u rritën edhe më shumë me rritjen drastike të çmimit të energjisë elektrike dhe gazit, të cilat janë elementët kryesorë në përgatitjen e ushqimit. Orteku nisi me pandeminë dhe mbylljet, kur shumica e objekteve të hotelierisë u mbyllën dhe stafi u pushua nga puna. Ky sektor ishte një nga më të prekurit, ndonëse qeveria premtoi se paketat kundër krizës do t'i kompensonin dëmin e shkaktuar nga mbyllja.

- Masat me çmimet e ngrira nuk do të ndikojnë në çmimet në objektet që shërbejnë ushqime. Si sipërmarrës, ne nuk blejmë me pakicë në supermarkete si qytetarët e tjerë, kështu që nuk është realiste të presim ndonjë rënie të dukshme të çmimeve të menusë së restoranteve - ky është këndvështrimi individual i Zdravko Josifovskit, furnizues i ushqimit për "Sloboden Pechat". Ai beson se ajo që mund të presin qytetarët është të marrin një shërbim më cilësor dhe ndoshta një pjesë pak më të madhe.

Vizitorët e rregullt të lokaleve ankohen edhe për disa truke të hotelierisë, si mos servirja e ujit të rubinetit?

- Mos kini frikë të kërkoni një gotë ujë me kafenë tuaj. Kamerieri ju sjell me ujë të ambalazhuar dhe nëse ankoheni se nuk e keni porositur, përgjigja është e menjëhershme – ujë rubineti nuk ka, tubat janë të ndotur?! Deri para disa vitesh, askush nuk e mendonte këtë dhe tani uji i ambalazhuar është bërë një dukuri e zakonshme. Natyrisht që uji nuk është gjithmonë i pijshëm, por të paguash ujin 60 denarë, sa kushton një ekspres i vogël, nuk është e drejtë – komentoi një bashkëqytetar.

Disa furnizues të ushqimit përmbledhin se nuk ka kuptim të krahasohet kostoja e përgatitjes së ushqimit në shtëpi me çmimet në restorante. Gjithashtu, sa më mirë të jetë ekipi në një objekt të caktuar hotelierie (kuzhinierët, shpejtësia dhe cilësia e porcioneve, si dhe shpejtësia e shërbimit), aq më të larta janë shanset për çmime më të larta. Megjithatë, të gjithë pajtohen se në brendësi të vendit ka restorante të shkëlqyera me çmime më të ulëta se ato që mbizotërojnë në Shkup.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës