Disa vende të OPEC+ po zgjasin shkurtimet e prodhimit të naftës edhe për tre muaj të tjerë

Rënia e çmimeve të naftës / Foto: Free Press Arkivi

Disa vende të OPEC+ kanë njoftuar se po zgjasin shkurtimet e prodhimit të naftës për tre muaj për të stimuluar tregun, njoftuan agjencitë botërore.

Riadi dhe Moska, shtyllat e aleancës së naftës të vendeve eksportuese të naftës, thanë sot se ata dhe anëtarët e tjerë po vazhdojnë uljet vullnetare deri në mes të vitit për të mbështetur normat e tregut që janë minuar nga pasiguria ekonomike.

Arabia Saudite do të vazhdojë të ulë prodhimin me një milion fuçi naftë në ditë deri në qershor, dhe Rusia gjithashtu do të ulë prodhimin me 471.000 fuçi naftë në ditë.

Mediat franceze raportojnë se të dy vendet do t'i shtojnë këto masa uljes me 500.000 mijë fuçi në ditë, e cila filloi në prill të vitit të kaluar dhe do të zgjasë deri në fund të këtij viti.

Riadi po mbështetet në çmimin e lartë të naftës për të financuar projektin e tij të madh të diversifikimit ekonomik, i cili synon të largojë vendin nga varësia e tij nga eksportet e naftës së papërpunuar.

Për Moskën, megjithatë, e cila është nën sanksionet perëndimore, çmimi i lartë i naftës është thelbësor për të financuar ofensivën e saj ushtarake në Ukrainë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës