Disa media evropiane po padisin Google për humbje të të ardhurave

Google / PhotoEPA-EFE / FILIP SINGER

Një grup kompanish mediatike evropiane kanë ngritur një padi kundër Google, duke kërkuar 2,1 miliardë euro dëmshpërblim për të ardhurat e humbura nga reklamat dixhitale.

Grupi përfshin 32 grupe mediatike nga Austria, Belgjika, Bullgaria, Republika Çeke, Danimarka, Finlanda, Hungaria, Luksemburgu, Holanda, Norvegjia, Polonia, Spanja dhe Suedia, duke përfshirë Axel Springer dhe Styria Media Group.

"Kompanitë e medias që ngritën padinë pësuan humbje për shkak të konkurrencës së dobësuar në treg, e cila është pasojë e drejtpërdrejtë e shkeljes së rregulloreve nga Google," thanë përfaqësuesit e tyre ligjorë, Geradine Partners & Stack, në një deklaratë të lëshuar dje.

“Nëse Google nuk do të kishte abuzuar me pozicionin e tij dominues, kompanitë e medias do të kishin gjeneruar dukshëm më shumë të ardhura nga reklamat dhe do të kishin paguar më pak tarifa për shërbimet e teknologjisë së reklamave. Çelësi është se këto para mund të ishin riinvestuar në forcimin e medias europiane”, theksojnë avokatët.

Paditësit sqarojnë se vendosën të ndërmarrin këtë hap, duke ngritur një padi në një gjykatë holandeze për shkak se Holanda ka fituar një reputacion si një juridiksion kyç për pretendimet e dëmeve në Evropë dhe sepse duan të shmangin shumëzimin e kërkesave në disa vende evropiane.

Një zëdhënëse e Google theksoi në një deklaratë për shtyp se ata e konsiderojnë padinë "spekulative dhe oportuniste".

"Google po punon në mënyrë konstruktive me botuesit në të gjithë Evropën... Mjetet tona të reklamimit janë përshtatur dhe zhvilluar në partneritet me të njëjtët reklamues," shtoi ajo.

Botuesit në mbarë botën janë ankuar për vite me radhë për dominimin e kompanive të mëdha të teknologjisë në reklama në kurriz të të ardhurave të tyre. Sipas analistëve, Google është platforma kryesore për reklamat dixhitale në botë, raportojnë mediat britanike.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës