Disa lloje të grerëzave mund të mbijetojnë nën ujë deri në një javë

Bumblebee / Foto: Stephen Dalton / Minden Pictures / Profimedia

Bumbleblet mund të jenë kudo rreth nesh, por tani studiuesit kanë gjetur të paktën një specie që është edhe më e adaptueshme: mund të mbijetojë nën ujë.

Shkencëtarët kanë zbuluar se mbretëreshat e grerëzave të zakonshme lindore, një specie e përhapur në Amerikën e Veriut lindore, mund të mbijetojnë nën ujë deri në një javë kur bien në letargji.

Ndërsa mbretëreshat e grerëzave gërmojnë në tokë për të dimëruar, studiuesit thonë se fenomeni mund t'i ndihmojë ato t'i mbijetojnë përmbytjeve në natyrë. Kujdestar.

Ekipi hulumtues tha se prioriteti i tij i radhës është të hetojë nëse rezultatet mund të zbatohen për speciet e tjera të grerëzave.

"Ne e dimë se rreth një e treta e të gjitha llojeve të grerëzave janë aktualisht në rënie, por ky nuk është rasti për grerëzën e zakonshme lindore," tha Dr. Sabrina Rondeau nga Universiteti i Guelph në Kanada, duke shtuar se ekipi donte të zbulonte nëse Toleranca ndaj përmbytjeve mund të luajë një rol në qëndrueshmërinë e tyre.

Rondo dhe bashkautorja e saj, Prof. Nigel Raine, së pari e bënë zbulimin e tyre pas një aksidenti në laborator, kur uji hyri në kontejnerët në të cilët mbaheshin bletët në letargji.

"Më pas, sigurisht, kurioziteti çoi në kryerjen e një eksperimenti të plotë me shumë përsëritje," tha Rondo.

Duke shkruar në revistën Biology Letters, shkencëtarët përshkruajnë se si morën 143 mbretëresha të pashoqëruara, në letargji të grerëzës së zakonshme lindore dhe e vendosën secilën në tubin e vet plastik që përmbante tokë të lagësht. Tubat u vendosën më pas me kapak të shpuar dhe u ruajtën në një frigorifer të errët për një javë.

Pasi kontrolluan se bletët ishin ende gjallë, studiuesit mbajtën 17 tuba dhe shtuan ujë të ftohtë në 126 të mbetura.

Në të dyja kushtet, një e treta e tubave u lanë për tetë orë, një e treta për 24 orë dhe një e treta për shtatë ditë, duke simuluar kushte të ndryshme përmbytjeje. Ekipi më pas i transferoi brumbujt në tuba të rinj dhe monitoroi mbijetesën e tyre.

Rezultatet zbuluan se shkalla e mbijetesës ishte e ngjashme pavarësisht nga kohëzgjatja dhe kushtet të cilave iu nënshtruan mbretëreshat.

Studiuesit thonë se gjetjet janë të pazakonta duke pasur parasysh se shumica e insekteve që dimërojnë si të rritur – duke përfshirë shumë brumbuj tokësorë – nuk mund të përballojnë ujin dhe duhet të largohen nga fushat e përmbytjeve për të mbijetuar.

Ndërsa Rondo tha se ka të ngjarë që mbretëreshat e specieve të tjera të grerëzave të jenë gjithashtu tolerante ndaj përmbytjeve, bletët me fole në tokë mund të preken ende nga përmbytjet, sepse larvat e tyre mund të mos mbijetojnë.

Ndër fushat e ardhshme të kërkimit, ekipi tha se do të ishte interesante të hetoheshin mekanizmat që mbështesin rezistencën e mbretëreshave ndaj përmbytjeve – me kërkesat e tyre të ulëta për oksigjen gjatë gjumit letargji ndër faktorët e mundshëm të rëndësishëm.

Profesor Dave Goulson, një ekspert i bletëve në Universitetin e Sussex, i cili nuk ishte i përfshirë në raport, tha se entuziastët e bletëve kishin spekuluar prej kohësh se shiu i shtuar i dimrit në mes të krizës klimatike mund të mbyste shumë bletë mbretëreshë teksa bien në dimër nën tokë.

“Çuditërisht, ky hulumtim i ri tregon se të qenit nën ujë deri në një javë nuk ndikon në mbretëreshat e grerëzave në letargji”, tha ai. “Ky duket të jetë një aspekt i vogël i ndryshimit të klimës për të cilin nuk duhet të shqetësohemi”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës