Le të jetë spektakël hendbolli: Të njëjtat urime në mesazhet nga Manastiri dhe Shkupi para derbit të së dielës

foto: RK Vardar 1961

Të dielën, më 26 mars, do të luhet derbi i madh i hendbollit ndërmjet Vardarit dhe Eurofarm Pelisterit në kuadër të xhiros së 5-të të play-off-it të Superligës.

Derbi ka rëndësi të madhe në betejën për titull, të dyja skuadrat aktualisht kanë 15 pikë në tabelë. Ndeshja do të luhet në orën 18:00, kurse programi i “Komiteteve” do të nisë në orën 13:00.

Para kësaj ndeshjeje dërgohen mesazhe nga të dy kampet në mënyrë që gjithçka të shkojë në një atmosferë sportive. Fillimisht, lojtarët e Vardarit publikuan një adresë në të cilën shprehën mbështetjen e tyre për çiftin e arbitrave Manastir të zgjedhur për këtë derbi, por theksuan se deri më tani kanë ndarë drejtësinë në ndeshjet e tyre derbi. Gjorgji Nachevski и Sllave Nikollov.

Para derbit javor të hendbollit me Eurofarm Pelisterin, që është rivaliteti më i madh në hendboll në Maqedoni, dhe pas delegimit të zyrtarëve në ndeshje, klubi hendbollist Vardar dëshiron të mbështesë aspektin sportiv të ndeshjes.

Vardari beson se e gjithë ndeshja do të kalojë në një atmosferë jashtëzakonisht korrekte dhe sportive, dhe zyrtarët e deleguar për këtë ndeshje do të jenë në lartësinë e detyrës, ashtu si të gjithë pjesëmarrësit e tjerë në ndeshje.

Maqedonia gjithmonë ka pasur arbitra cilësorë, e në mesin e tyre janë çifti Mitrevski - Todorovski, të cilët do të jenë pjesë e duelit tonë në hendboll. Me njohuritë, përvojën dhe integritetin e tyre, ata kanë treguar shumë herë se janë të pjekur për gara të tilla. Ne do të përpiqemi t'ua bëjmë sa më të lehtë.

Në ndeshjet derbi ku ka luajtur Vardari, drejtësinë e kanë ndarë gjithmonë më të mirët, më së shpeshti Nikolov - Naçevski, dyshja më e mirë e arbitrave në botë. Për ne nuk ka qenë asnjëherë e rëndësishme se kush e shpërndan drejtësinë dhe kush është delegati, prandaj duam t'u japim mbështetje të plotë zyrtarëve dhe t'u urojmë një ndeshje të suksesshme, ku të fitojë skuadra aktualisht më e mirë.

Ne do të luftojmë për çdo top dhe çdo centimetër të fushës. Sporti dhe hendbolli duhet të fitojnë. Nga tifozët e të dyja skuadrave presim sjellje të barabartë sportive në tribuna dhe të bëjmë së bashku një festë të vërtetë hendbolli.

Ju presim të dielën në KS “Jane Sandanski”, thuhet në adresën e Vardarit.

Pak më vonë, klubi Manastir njoftoi se dëshironte që ndeshja të ishte një spektakël hendbolli.

RK Eurofarm Pelister si ekip hendbolli promovon dhe ushqen gjithmonë idenë e sportit dhe sjelljes së drejtë si postulat bazë të funksionimit të tij. Bindja e fortë se sporti dhe sportistët janë ata që duhet të luftojnë për fitore dhe tituj janë themeli i ndërtimit të ekipit tonë sportiv. Ne si klub gjithmonë kemi respektuar dhe do të respektojmë aktorët e tjerë të fushës sportive (gjyqtarët, delegatët, zyrtarët, kontrollorët...). Gjithmonë dhe me shumë respekt dhe mbështetje të plotë, ne qëndrojmë pas çdo zgjedhjeje se cili prej tyre do të zgjidhet për të qenë në fushë. Në kampionatin tonë të hendbollit, si rrallë kudo, me krenari mund të mburremi me arbitra dhe delegatë cilësorë, profesionistë të vërtetë, të cilët përveç garave kombëtare janë aktorë të përhershëm në një numër të madh garash ndërkombëtare klubesh dhe përfaqësuese. Cilësia e tyre dhe rekordi i dëshmuar i tyre gjithmonë dhe para çdo ndeshje gjeneron një ndjenjë qetësie dhe të pa ngarkuar nga zgjedhja se cili prej tyre do të zgjidhet në fushë. Të njëjtën ndjesi kemi edhe para derbit të hendbollit të së dielës me RK Vardar 1961.

Fokusi ynë është tërësisht i përqendruar vetëm në atë se sa është e mundur që ekipi ynë të përgatitet më mirë për kompeticionin dhe me sportivitet, sjellje të drejtë dhe korrekte të arrijë objektivin e vendosur. Gjyqtarët dhe delegatët e deleguar për ndeshjen e së dielës janë profesionistë të njohur dhe të respektuar ndërkombëtarisht, të cilët kanë besimin tonë të plotë dhe meritojnë besimin e publikut të hendbollit. Në emrin tonë premtojmë sjellje maksimale, korrekte dhe sportive dhe respekt për të gjithë aktorët e fushës sportive. Me sjelljen tonë në fushë dhe me sjelljen e lojtarëve dhe trajnerëve të RK Vardar 1961 (jemi të bindur se do të jetë korrekte, sportive, e drejtë dhe pozitive), të gjithë do të kontribuojmë që ndeshja e së dielës të bëhet festë e vërtetë e hendbollit. Të gjithë dashamirët e vërtetë të hendbollit duhet ta shijojnë festën e hendbollit. Një nga rolet kryesore në spektaklin e hendbollit do të kenë edhe adhuruesit dhe adhuruesit e hendbollit që do të jenë në sallë si gjithmonë deri tani.

Sa i përket tifozëve, edhe ne me këtë rast shprehim bindjen tonë të fortë se roli i tyre do të jetë brilant, sportiv, i drejtë dhe korrekt, i paharrueshëm dhe i paimagjinueshëm për hapësira të tjera jashtë kufijve të vendit tonë. Ndeshja e së dielës i ka të gjitha parakushtet e mundshme për një ndeshje top sportive dhe të ndershme në hendboll dhe kështu do të jetë. Të fitojë njeriu më i mirë, të fitojë sporti/hendbolli”, bëjnë të ditur banorët e Manastirit.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës