“Sytë e saj ende shkëlqejnë”: Jeta e vështirë e një gruaje afgane, portreti i së cilës ka bërë xhiron e botës

Sharbat Gula
Sharbat Gula / Foto: EPA-EFE / Profimedia

Sharbat Gula Gjatë okupimit sovjetik të Afganistanit, ajo la atdheun e saj me gjyshërit, vëllezërit dhe motrat e saj dhe u nis për në Pakistanin fqinj, ku u pranuan në një kamp refugjatësh.

Një ditë, kur Sharbat ishte 12 vjeç, fotografi Steve McCarthy erdhi në kamp. Ai bëri qindra foto atë ditë, por vetëm një ishte e rëndësishme për të.

Ajo Sharbat, ose siç u njoh më vonë si "Vajza afgane", shikon drejtpërdrejt në objektivin e kamerës. Fotografia është bërë në vitin 1984 dhe përfundoi në kopertinën e National Geographic në qershor 1985.

Sharbat Gula
Sharbat Gula / Foto: Profimedia

McCarthy nuk e dinte identitetin e vajzës. Ajo ishte një nga vajzat e pakta që ndoqi klasat e improvizuara atë ditë. Asaj nuk i ka pëlqyer fakti që është fotografuar nga një burrë dhe aq më tepër që ishte e huaj. Grupi etnik pashtun të cilit ai i përket nuk i miraton gjëra të tilla.

Identiteti i saj, pavarësisht tentativave të shumta të gazetarëve, mbeti i fshehtë për gati 20 vjet. Vetëm në vitin 2002 një ekip i udhëhequr nga McCarthy e gjeti atë në Afganistan, afër kufirit me Pakistanin. Para kësaj, disa gra pretendonin se ishin ato, por fotografi nuk e harroi kurrë pamjen…

Fillimisht, Gula nuk donte të takonte njeriun që i solli famë botërore, për të cilën as nuk dinte. Ajo e konsideroi të papërshtatshme, si muslimane dhe pashtunë, t'u tregojë fytyrën burrave që nuk ishin anëtarë të familjes së saj.

“Nuk më pëlqeu që më fotografoi. Nuk e dija që fotografia udhëtoi botën. “Në fillim u zemërova, por më vonë më thanë se fotografia u ndihmoi shumë refugjatëve, kështu që isha e lumtur”, tha Gula, 30, gjatë takimit.

Steve McCarthy
Steve McCarthy me veprat e tij të realizuara në periudha të ndryshme të jetës / Foto: Profimedia

“Koha dhe jeta e vështirë ia fshinë rininë. Lëkura e saj duket si e një kafshe. Gjithçka në të ka ndryshuar. Në fakt, ka vetëm një gjë. “Sytë e saj ende shkëlqejnë”, tha McCarthy pas takimit.

Ekipi i National Geographic, në shenjë mirënjohjeje, pagoi për trajtimin e një anëtari të familjes së saj dhe pranoi të paguante për pelegrinazhin në Mekë për të gjithë familjen.
Ajo ishte e martuar me Rahmat Gulën që në moshën 13-vjeçare. Ajo solli në jetë pesë fëmijë, njëri prej të cilëve vdiq pak pas lindjes. Sharbat humbi burrin e saj në 2012.

Ajo jetoi një jetë të qetë dhe të izoluar në Pakistan deri në vitin 2014, kur u arrestua dhe u burgos për falsifikimin e një karte identiteti. Pas vuajtjes së dënimit me 15 ditë burg, ata vendosën ta dëbojnë atë në Afganistan, pavarësisht apeleve të shumta nga komuniteti ndërkombëtar.

Sharbat Gula
Sharbat Gula / Foto: EPA / HEDAYATULLAH AMID

Edhe pse fillimisht kishte frikë të kthehej, qeveria e atëhershme afgane i dha asaj dhe fëmijëve të saj një apartament për ta përdorur dhe u paguante 700 dollarë në muaj si shpenzime.

Por ajo nuk arriti të gjente paqen në Afganistan. Talebanët erdhën në pushtet në vitin 2021 dhe nga frika për jetën e tyre, Gula vendosi të ikte sërish. Ajo u pranua në Itali dhe iu dha statusi i refugjatit. E gjithë ajo që dihet që nga viti i kaluar është "se ajo është në disavantazh dhe se do të ndihmohet nga integrimi i saj në shoqërinë italiane".

Video e ditës