Nehammer u betua, Austria mori një qeveri të re

Carl Nehammer
Carl Nehammer betohet në Vjenë / Foto EPA-EFE / CHRISTIAN BRUNA

Presidenti i Austrisë, Alexander van der Belen, ka shpallur sot anëtarët e rinj të qeverisë austriake, të kryesuar nga Carl Nehammer.

Ceremonia e betimit u zhvillua në Pallatin Hofburg në Vjenë.

Gjashtë ministra të mëparshëm janë zëvendësuar dhe ish-ministri i Brendshëm Nehamer është kancelari i ri austriak që do të zëvendësojë Alexander Schalenberg. Ministri i ri i Brendshëm është Gerhard Carner dhe ish-sekretari i Shtetit Magnus Bruner është tani ministër i financave.

Van der Belen dhe Nehammer
Alexander Van der Belen dhe Carl Nehamer / Foto EPA-EFE / CHRISTIAN BRUNA

Rektori i Universitetit të Styrias, Martin Polaшеek, zëvendëson ministrin e Arsimit, Heinz Fassmann. Kryetarja federale e Partisë Popullore Rinore Austriake, Claudia Placolm, është bërë Sekretare e Shtetit në Zyrën Federale. Ajo po merr përsipër programet rinore nga Ministrja e Familjes Suzane Raab.

Van der Belen shfrytëzoi fundjavën për bisedime intensive me anëtarët e rinj të qeverisë. Fillimisht priti kancelarin e sapozgjedhur Nehammer dhe më pas pati takime me ministrin e ri të jashtëm të vjetër Schalenberg dhe sekretarin e ri të shtetit Plakolm. Takimet me Carner dhe Bruner ishin të dielën dhe sot në mëngjes kreu i shtetit priti Polasheek. njoftoi portali informativ “oe24”.

Në një fjalim televiziv të premten mbrëma, presidenti Van der Belen paralajmëroi partinë në pushtet, e cila mban nivelet më të larta të qeverisjes, të mos fokusohet vetëm në sferat e pushtetit dhe ndikimit, por në problemet e popullit të vendit dhe të tij të lartë dhe të drejtë. pritjet.

Carl Nehammer do të jetë kancelari i ri austriak

Video e ditës