Nuk bëhet fjalë vetëm për KSHZ-në, por edhe për koalicionin parazgjedhor

Takimi i liderëve me partnerët e koalicionit / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Ripajisja e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ) është lënë të “hekuroset” në mbledhjen e sotme të kryesisë dhe në rast të mos arritjes së marrëveshjes në lojë janë disa opsione.

Ripajisja e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) është testi i ri për marrëdhëniet mes partnerëve qeveritarë LSDM dhe Aleancës për Shqiptarët (AA). Një zyrtar i lartë qeveritar informon për “Sloboden Pechat” se kjo është një gështenjë e nxehtë për performancën e mundshme të përbashkët të këtyre partive në të ashtuquajturat. “Fronti europian” në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, opsion i dëshiruar nga socialdemokratët. Pikërisht ky është motivi që LSDM ta zbusë qëndrimin se anëtari i ri i KSHZ-së duhet ta delegojë Besën opozitare dhe të fillojë të mendojë për zgjidhje të tjera, për të shpëtuar koalicionin e ardhshëm parazgjedhor me dy partitë shqiptare në pushtet.

Më herët, opozita Bashkimi Evropian për Ndryshim, ku bëjnë pjesë Besa, Alternativa dhe Lëvizja Demokratike, paralajmëruan se nëse nuk e marrin vendin në KSHZ, nuk do të ketë as zgjedhje. Nga ana tjetër, Aleanca qëndron në qëndrimin se pasi Krenar Loga u bë ministër i Drejtësisë, ata kanë privilegjin të delegojnë përfaqësuesin e tyre në KSHZ.

Sot është caktuar mbledhja e lidershipit në Kuvend, ku duhet të saktësohen detajet e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale dhe parlamentare që do të mbahen në pranverën e ardhshme. Krahas temave tashmë të njohura për të cilat liderët e partive parlamentare duhet të harmonizojnë qëndrimet e tyre, është e mundur që të thyhen shtiza mes liderëve të LSDM-së dhe AA-së pikërisht për përbërjen e KSHZ-së, sepse Aleanca për Shqiptarët pret mbështetje nga partnerët qeveritarë për kandidatin e saj për anëtarësim në Komision.LSDM dhe BDI.

Kompletimi i Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) është lënë të “hekuroset” në mbledhjen e sotme të kryesisë, pas takimit të Dimitar Kovaçevskit, Arben Taravarit dhe Ali Ahmetit për një marrëveshje për këtë çështje, e cila u përfol se do të mbahej fundjavën e kaluar. , nuk u zhvillua.
Pas informacioneve fillestare nga LSDM se ndoshta do ta mbështesin kandidatin e Besës për anëtarësim në KSHZ, sepse raporti i forcave në Komisionin më të lartë Zgjedhor tani është katër me dy në favor të qeverisë, tani informacionet janë se LSDM do të kërkojë zgjidhjen. në mbledhjen e kryesisë.

Taravari do të ofrojë disa mundësi

Sipas informacioneve të “Sloboden Pechat”, lideri Taravari do të hedhë në tavolinë disa opsione, ku mund të mos ketë fare marrëveshje dhe të mos zgjidhet një anëtar i organit më të lartë elektoral në vend. Shpjegimi është se Gjykata Administrative vendos për ankesat zgjedhore. Por ky është një opsion i rrezikshëm, sepse e vë në pikëpyetje të gjithë procesin zgjedhor, gjegjësisht ka mundësi që zgjedhjet të dështojnë nëse ankohet se KSHZ-ja i ka zhvilluar zgjedhjet në përbërje jo të plotë.

Një zgjidhje e mundshme është opsioni për zgjerimin e përbërjes së KSHZ-së nga shtatë në nëntë anëtarë. Sipas kësaj, përveç përbërjes aktuale - tre anëtarë nga LSDM, një nga BDI, dy nga VMRO-DPMNE dhe Aleanca për të mbajtur vendin në KSHZ, ndërsa Besa dhe Levica do të emërojnë anëtarë.

Aleanca pretendon të mbetet në KSHZ, duke iu referuar Kodit Zgjedhor se partia që ka fituar më së shumti vota si opozitë në zgjedhjet e fundit ka një anëtar në Komision. Në zgjedhjet e 2020, koalicioni mes Aleancës dhe Alternativës ishte i dyti për sa i përket votave të fituara në bllokun shqiptar. Në mandatin aktual Alternativa ishte në Qeveri, pastaj u largua. Besa doli në lista të përbashkëta me LSDM-në dhe ishte në qeveri, por më pas u largua në opozitë. Sipas shpërndarjes së forcave në Kuvend, nga blloku opozitar shqiptar, Besa, e cila tani është në koalicion me Alternativën dhe Lëvizjen Demokratike, do të merrte ulëse në KSHZ, kurse nga kampusi maqedonas, përveç VMRO-DPMNE-së. , edhe partia opozitare është e Majtë. Për këtë opsion, megjithatë duhen ndryshime në Kodin Zgjedhor, i cili para zgjedhjeve duhet të pësojë ndryshime në rubrikën e futjes së vërejtjeve nga OSBE dhe ODIHR, që është edhe një nga temat e takimit të sotëm të lidershipit.

A do të largohet Aleanca nga Qeveria?

Në lojë është edhe opsioni që KSHZ të mbetet me shtatë anëtarë dhe partnerët qeveritarë të mbështesin kandidatin e Aleancës. Aleanca ka paralajmëruar edhe opsionin e largimit nga Qeveria, pas së cilës do të bëhet opozitë dhe kështu do të ruajë vendin e saj në KSHZ. Sipas burimit tonë, në bisedimet me LSDM-në dhe BDI-në, me qëllim që Aleanca të ketë mbështetje për përfaqësuesin e tyre në KSHZ, partitë në pushtet preferojnë që ky kombinim të bëhet koalicion i ardhshëm parazgjedhor me AA-në, përkatësisht marrëveshje. për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhjet parlamentare. Nga ana tjetër, Aleanca pret që të respektohen parimet e koalicionit qeveritar, çka sipas tyre nënkupton një qasje të drejtë dhe jo lojëra prapaskenash.

Sipas zyrtarit që na informoi, nëse është e rëndësishme që LSDM të dalë në zgjedhje si front evropian i këtyre tri subjekteve politike, partia më e madhe në pushtet nuk do të mund të shpresojë në koalicion me Aleancën nëse voton për Besën. kandidat për KSHZ. Nëse LSDM vendos për kandidatin e Besës, atëherë Aleanca thotë se gjithçka është në lojë dhe se autoritetet partiake do të vendosin për hapat e mëtutjeshëm.

Nga ana tjetër, burime parlamentare bëjnë të ditur se tashmë gjatë kësaj jave Aleanca do të marrë vendim për largim nga Qeveria dhe se njëkohësisht do të kërkojë që të ketë një anëtar të saj në KSHZ dhe formalisht si parti opozitare. Dyshohet se vendimin e Taravarit për largim nga Qeveria do ta mbështesin pesë nga tetë deputetë të AA-së. Megjithatë, mazhoranca qeveritare do të mbijetojë, sepse tre deputetët e Aleancës, të cilët do të jenë kundër, për mbijetesën e mazhorancës qeveritare, do të marrin mbështetje edhe nga deputeti Bastri Bajrami nga Partia Demokratike Evropiane dhe Husni Ismaili, i cili së fundi ka qenë. duke vepruar si fraksion në Alternativë.

Aleanca mohon se është e mundur një ndarje e partisë. Nga aty shprehen të bindur se çdo vendim i marrë nga autoritetet partiake do të respektohet nga të gjithë deputetët e tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës