Ai nuk mund ta kapërcejë atë: Historia tragjike e dashurisë e James Dean

James Dean dhe Pierre Angeli
James Dean dhe Pierre Angeli / Foto: Arkivi i Hollivudit / Arkivi i Hollivudit / Profimedia

James Dean, Një nga aktorët më të famshëm të Hollivudit të të gjitha kohërave, vdiq në këtë ditë të vitit 1955. Ishte i preferuari i vërtetë i femrave dhe joshësi i famshëm, por humbi dashurinë më të madhe të jetës dhe nuk arriti ta kalonte kurrë, shkruan “Style”.

James Dean lindi në qytetin e vogël Marion në shtetin amerikan të Indianës më 8 shkurt 1931. Që në fëmijërinë e tij të hershme, ai ishte shumë i lidhur me nënën e tij Mildred Wilson, të cilin ai pretendonte se ishte i vetmi që e kuptonte. Kur nëna e tij vdiq papritur nga kanceri kur ai ishte vetëm nëntë vjeç, jeta e tij ndryshoi plotësisht. Babai e dërgoi të jetonte me dajën dhe tezen e tij, një veprim që shkatërroi plotësisht marrëdhënien e tyre.

James Dean në 1955 / Foto: Arkivi i Hollivudit / Arkivi i Hollivudit / Profimedia

Biografët e tij pohojnë se ai gjeti ngushëllim në shoqërimin e tij me priftin James Deward, e cila thuhet se i ndezi dashurinë për makinat e shpejta.

Ndërsa studionte drejtësi në Kaliforni, Dean zbuloi dashurinë për aktrimin që më vonë do ta bënte atë një legjendë të filmit.

Një djalë i keq me zemër të butë. Ai ndryshonte shpesh humor dhe shumë lehtë shndërrohej nga një djalë i qetë dhe i turpshëm në një humorist qesharak që argëtonte të gjithë.

James Dean në 1955 / Foto: Arkivi i Hollivudit / Arkivi i Hollivudit / Profimedia

Megjithatë, studimet e tij e inkurajuan atë të luante kartën "djaloshi i lezetshëm që rrallë buzëqesh në publik, nuk heq cigaren nga goja dhe thyen zemrat kudo që shkon me motorin ose makinën e tij sportive".

Falë tërheqjes së tij magnetike dhe karizmës së pabesueshme, ai arriti të kthejë edhe veshjet më të zakonshme, si xhinset blu dhe bluzën e bardhë, në një trend të modës që kopjohet edhe sot. James Dean pa dyshim kishte "atë diçka" që tërhiqte njerëzit, pavarësisht nga gjinia e tyre. As ata nuk i rezistuan Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Joan Crawford и Judy Garland. Por ai nuk mundi të kapërcejë vetëm një - Pierre Angeli.

Pierre Angeli dhe James Dean / Foto: Arkivi i Hollivudit / Arkivi i Hollivudit / Profimedia

Aktorja italiane Pier Angeli dhe James Dean nuk kanë qenë në një lidhje prej kohësh dhe ka pasur disa arsye për ndarjen e tyre. Nëna e saj nuk e miratoi stilin e jetës jo-katolike të Dean-it, makinat e shpejta dhe mënyrën e veshjes. Gjithashtu, njerëzit nga kinostudioja me të cilën punonte u përpoqën ta largonin që të martohej me Anxhelin.

Vetë Dean i pranoi aktores së re se nuk ishte ende gati për martesë dhe menjëherë pas ndarjes së tyre, Angeli u fejua me këngëtaren. Vic Damon, me të cilin u martua në vitin 1954. Dean mbeti i tronditur dhe i thyer në zemër.

James Dean dhe Pierre Angeli / Foto: Courtesy Everett Collection / Everett / Profimedia

Për shkak se ai ishte në mosbesim dhe duhej të sigurohej që gjithçka të ishte e vërtetë, ditën e dasmës Deani u shfaq jashtë kishës me motorin e tij.

Katërmbëdhjetë vjet pasi lidhja e tyre përfundoi, Pierre Angeli përshkroi se si dukej ajo romancë:

“Do të shkonim së bashku në bregun e Kalifornisë dhe do të qëndronim atje, sa më larg syve kureshtarë. Ne e kalonim pjesën më të madhe të kohës në plazh, ulur, duke u argëtuar, ashtu si studentët. Ne folëm për veten dhe problemet tona, për filmat dhe aktrimin, për jetën dhe jetën pas vdekjes. Ne e kuptuam plotësisht njëri-tjetrin. Ishim si Romeo dhe Zhuljeta, bashkë dhe të pandarë. Ndonjëherë në plazh e donim aq shumë njëri-tjetrin, saqë donim të shkonim në det së bashku duke u kapur për dore, duke e ditur se atëherë do të ishim bashkë përgjithmonë”.

James Dean pati një karrierë pesëvjeçare në Hollywood dhe luajti në tre filma të mëdhenj - "East of Eden", "Rebel Without a Cause" dhe "Giant". I parashikohej një famë e madhe dhe një karrierë e suksesshme, por një muaj para premierës së “Rebel pa shkak”, aktori 24-vjeçar humbi jetën në një aksident automobilistik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës