Toka nuk pushon në Greqi - një tërmet i fortë sonte pranë Athinës

Foto: Twitter

Një tërmet me magnitudë rreth 5 ballë të shkallës Rihter ka goditur sonte Greqinë jugore dhe epiqendra është në det pranë kryeqytetit Athinë.

Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), tërmeti ka ndodhur 71 kilometra në jug të Athinës.

Tërmeti, i cili filloi në një thellësi prej 31 kilometrash, u ndje si një lëkundje mesatarisht e fortë në rajone deri në 200 kilometra larg nga epiqendra, si pjesa veriperëndimore e ishullit të Kretës, sipas raporteve fillestare.

Instituti Gjeodinamik Grek tha se tërmeti kishte një magnitudë 4,8 ballë, 39 kilometra nga ishulli Kythnos.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës