“Ai as që e përmendi”, ku ishte Putin gjatë funeralit të Navalny?

RAMIL SITDIKOV/SPUTNIK/PISHINË KREMLIN

Lideri më i madh i opozitës ruse Alexei Navalny u varros sot në Moskë.

Ndërsa kritiku i tij më i ashpër po varrosej, Putini kryesoi një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë dhe gjatë gjithë asaj kohe ai nuk e përmendi asnjëherë Navalnin.

Putin e përdori takimin për të hedhur poshtë raportet e fundit nga Amerika se Rusia po zhvillon një armë bërthamore kundër satelitore të bazuar në hapësirë.

Ai paralajmëroi gjatë takimit se "çështja e neutralizimit të kërcënimeve që mund të shfaqen për rusët në sferën hapësinore duhet të mbetet një prioritet për Moskën".

Putin tha se ai ishte "kategorikisht kundër vendosjes së armëve bërthamore në hapësirë".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës