Tifozët e Manchester United në luftë me pronarët, bëjnë thirrje për bojkot të derbit të Liverpool

Tifozët e Manchester United kërkojnë largimin e pronarëve të klubit, familjes amerikane Glazer/foto: EPA-EFE/PETER POWELL

Tifozët e Manchester United, edhe pas humbjes në xhiron e parë të Premierligës kundër Brighton në Old Trafford, filluan të bëjnë thirrje për bojkot që duhet të fillojë javën e ardhshme.

Ky është një vazhdim i luftës së tifozëve të United kundër pronarëve të klubit, familjes amerikane Glazer, dhe tani ata duan të fillojnë një bojkot të ndeshjeve në shtëpi. Ata janë gati të nisin bojkotin me derbin më të madh anglez, Manchester United – Liverpool.

Edhe grupi i tifozëve “1958” paralajmëroi protesta para derbit të madh anglez, ata do të organizojnë një marshim drejt stadiumit ku duhet të mbërrijnë gjysmë ore para mbërritjes së ekipit. Ata organizuan protesta sezonin e kaluar para ndeshjeve me Brighton dhe Norwich.

– Për ndeshjen me Liverpoolin po planifikojmë një protestë për ata që duan të na bashkohen. Në mbështetje të atyre që shkojnë në lojë dhe atyre që nuk shkojnë, duam të tregojmë se sa shumë pronarët kanë humbur kontaktet me tifozët. Të gjitha idetë janë të mirëseardhura, ftojmë këdo që ka plane të na kontaktojë për t'i dhënë ndihmë, këshilla. Ne jemi të gjithë në të njëjtën faqe dhe kjo është gjëja më e rëndësishme. Kjo është një luftë, jo një betejë e zakonshme. Jini të përgatitur. Peshku i vjen erë nga koka - njoftojnë tifozeria “1958”.

United i dha Ronaldos dritën jeshile për t'u larguar

United i është bashkuar garës për të nënshkruar me Aubameyang

Video e ditës