Tifozët e Liverpool-it kanë paditur UEFA-n, duke kërkuar dëmshpërblim për kaosin e finales së Ligës së Kampionëve

Tifozët e Liverpool-it me bileta nuk arritën të hyjnë në stadiumin “Francë” për të parë finalen e Champions League/Foto: David Klein/Zuma Press/Profimedia

Më shumë se 1.700 tifozë të Liverpool-it kanë ngritur një padi kundër organit drejtues të futbollit evropian (UEFA) për kaosin e biletave në finalen e Ligës së Kampionëve të këtij viti, në të cilën Reds humbën ndaj Real Madridit në Paris.

Finalja, e luajtur në Stade de France në Paris, u vonua me 36 minuta pasi shumë tifozë të Liverpool nuk mund të hynin në stadium nëse kishin blerë biletat siç duhet.

Ndaj tifozët e Liverpool kërkojnë dëmshpërblim nga UEFA për dëmtimet psikologjike dhe fizike që kanë marrë për shkak të organizimit të dobët.

Firma ligjore Binghams, e cila përfaqëson shumicën e tifozëve të Liverpool, tha se ishte e tmerruar nga historitë e atyre që u përpoqën të hynin në stadium më 28 maj.

– Si një tifoz i vjetër i Liverpool-it, u tmerrova kur dëgjova se çfarë ndodhi në atë që duhej të ishte ndeshja kurorëzuese e sezonit të futbollit. Jo vetëm tifozët, por edhe miqtë e mi, familjarët dhe klientët e mi që ishin në stadium atë ditë folën për skenat e tmerrshme që ndodhën rreth stadiumit para dhe edhe pas ndeshjes – tha një nga avokatët.

Video e ditës