A lë të kuptohet Osmani përjashtimin e “zjarrfikësve” nga BDI?

Foto Shtypi i Lirë

A lë të kuptohet përjashtimi i “zjarrfikësve” nga BDI, zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, pasi sot tha se nëse të pakënaqurit vazhdojnë me anarkinë, partia do të marrë masa statutore. Osmani, i pyetur nga një gazetar për informacionet se “zjarrfikësit” mund të formojnë grupin e tyre parlamentar dhe se po kërkojnë reforma në parti, tha se të gjithë mund të shprehin publikisht qëndrime të ndryshme nga mazhoranca përderisa kjo nuk kthehet në anarkia.

“Secili ka të drejtë të veprojë ashtu siç është i bindur. BDI është e njohur për demokracinë e brendshme, për mundësinë që njerëz të ndryshëm të përfaqësojnë ide të ndryshme që ndryshojnë nga ideja e shumicës. Por kjo është derisa të kalohet një kufi anarkie, atëherë çdo organizatë merr masa për të ruajtur funksionimin e saj. E kam ndjesinë se tashmë jemi në prag të anarkisë, ndonëse do ta inkurajojmë atë kulturë në BDI që secili të shprehë opinionin e tij publikisht, edhe nëse është ndryshe nga shumica. Të gjithë mund të thonë çfarë të duan, por do të duhet të respektojnë vendimet e mazhorancës”, tha Osmani.

I pyetur se çfarë masash do të ndërmarrë BDI, Osmani iu referua Statutit të partisë.

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, disa herë nga tribuna partiake i ka bërë thirrje “grupit të zjarrit” që të kthehen në binarë partiake dhe të heqin dorë nga kërkesat.

“Shumica në BDI beson se ky grup e ka gabim. Edhe unë mendoj se kolegët dhe miqtë e mi nuk kanë të drejtë dhe duhet të kthehen në institucionet e partisë”, tha Ahmeti.

Një nga liderët e “3zjarret” dhe nënkryetari i partisë, Izet Mejiti, tashmë nga tubimet me qytetarët ka thënë se Ahmeti mund t'i përjashtojë nga partia, por që as ai dhe as ndonjë nga të pakënaqurit nuk planifikojnë të tërhiqen. nga kërkesat ose nga partia.

“Ndoshta dikush do të na uroj një shtëpi të re, por ne nuk po largohemi nga shtëpia jonë”. Edhe nëse na nxjerrin nga dera do të hyjmë nga dritarja, sepse jo vetëm në shtëpi, por edhe në rrugë kur na thonë “ky i BDI-së”, tha Majiti.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës