E vërtetuar shkencërisht: Meshkujt me bark më të madh janë dashnorë më të mirë

Foto: Pexels / Karolina Grabowska

Edhe pse shumë gra, duke përshkruar burrin e tyre të përsosur, ëndërrojnë për një burrë të pashëm me trup muskuloz, shkencëtarët i këshillojnë që t'i kthejnë sytë nga ata burra, figura e të cilëve ngjan me Homer Simpson, thotë "YorTango".

Edhe pse mund të mos ju tërheqë në shikim të parë, një mashkull me bark “birr” do ju befasojë në disa fusha të rëndësishme. studim shkencor, zhvilluar në Turqi në vitin 2017, vërtetoi tezën se meshkujt më të shëndoshë, të cilët kanë edhe stomakun më të theksuar, janë dashnorë shumë më të qëndrueshëm dhe performojnë më mirë, krahasuar me meshkujt e dobët.

Shkencëtarët hetuan lidhjen midis indeksit të masës trupore (BMI) dhe performancës seksuale të 100 burrave që pranuan se kishin probleme me disa vështirësi kur bëhet fjalë për seksin, krahasuar me ata që nuk mund të ankoheshin për potencialin e tyre.

Rezultatet treguan se burrat me një indeks më të lartë të masës trupore, dhe gjithashtu një stomak më të madh, mund të qëndronin mesatarisht 7,3 minuta në shtrat, ndërsa burrat më të dobët - mezi dy minuta. Diferenca prej pesë minutash është mjaft domethënëse.

Shkencëtarët thonë se një mashkull me yndyrë të tepërt në bark ka më shumë hormonin seksual femëror estradiol, i cili zgjat përvojën e orgazmës.

Gjithashtu, shkencëtarët kanë zbuluar se meshkujt më të dobët kanë më shumë gjasa të vuajnë nga derdhja e parakohshme.

Epo, e dashura që matni në palestër mund të jetë një dashnore shumë më e keqe se ajo që është më pak e tonifikuar apo edhe topolake. Ky fakt mund të jetë paksa një zhgënjim për gratë që kërkojnë një partner me muskuj të përcaktuar dhe një pamje atletike. Nga ana tjetër, nëse jeni nga ata që shijoni ushqime të shijshme, atëherë do të jeni në shoqëri të mirë dhe nuk do të gjykoni yndyrën e barkut të njerëzve të tjerë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës