Shkencëtarët nga Kina kanë klonuar tre "superlopë", ato mund të prodhojnë një sasi të madhe qumështi

Lopët / Foto: Pexels/Pixabay

Shkencëtarët nga Kina kanë klonuar me sukses tre “superlopë” që mund të prodhojnë një sasi jashtëzakonisht të madhe qumështi, raportojnë mediat lokale.

Shkencëtarët bënë 120 embrione të klonuara nga qelizat e lopëve shumë produktive dhe i vendosën në një lopë zëvendësuese.

Jin Yaping, drejtuesi i projektit, beson se klonimi i "superlopëve" është një hap i madh dhe i lejon Kinës, "në një mënyrë ekonomikisht të mundshme", të mbarështojë racat më të mira.

“Vetëm pesë nga 10.000 lopë në Kinë mund të prodhojnë 100 tonë qumësht gjatë jetës së tyre, duke i bërë ato një burim të vlefshëm mbarështimi. Por ndonjëherë është e vështirë të përcaktohet saktësisht se për cilën kafshë bëhet fjalë, gjë që e bën të vështirë rritjen e tyre. Synimi është të krijohet një tufë prej më shumë se 1.000 superlopësh në dy deri në tre vjet, për të reduktuar varësinë e Kinës nga lopët e importuara”, tha Jin.

Universiteti Veriperëndimor i Shkencës dhe Teknologjisë Bujqësore dhe Pylltarie ka klonuar lopët Holstein Friesian me origjinë nga Holanda. Këto lopë mund të prodhojnë 18 ton qumësht në vit, ose 100 ton qumësht gjatë gjithë jetës së tyre – që është 1,7 herë më shumë se sasia e qumështit të prodhuar nga një lopë mesatare. Media shtetërore kineze Ningxia raporton se kafshët e klonuara kanë lindur këtë vit.

Kina importon deri në 70 për qind të lopëve të saj qumështore nga jashtë. Në shumë vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, fermerët i kryqëzojnë këto kafshë për gjene dhe tipare më të favorshme, me qëllimin përfundimtar të prodhimit më të lartë të qumështit ose rezistencës më të lartë ndaj sëmundjeve.

Ky vend i Lindjes së Largët ka bërë përparim të madh në klonimin e kafshëve vitet e fundit. Në vitin 2022, një kompani kineze krijoi ujkun e parë arktik të klonuar në botë dhe në vitin 2017, shkencëtarët kinezë njoftuan se kishin prodhuar bagëti të klonuara me rezistencë të shtuar ndaj tuberkulozit të gjedhit.

Rasti i parë i këtij lloji në botë: Ujku Arktik i klonuar me sukses

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës