Shkencëtarët kanë ndarë një listë të detajuar të ushqimeve që parandalojnë kancerin

Foto: Pexels/ jane-doan

Numri i të sëmurëve me kancer po rritet nga viti në vit dhe ne nuk mund të ndikojmë në disa faktorë, si gjenetika. Megjithatë, shkenca ka vërtetuar se një dietë e korrigjuar mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit, shkruan "New York Post" (NY Post).

"Ne e dimë se shkalla e obezitetit është e lartë dhe në rritje dhe se është një faktor rreziku për shumë lloje kanceri," tha Dr. Brian Slomowitz, drejtor i onkologjisë gjinekologjike dhe bashkëkryetar i Komitetit të Kërkimit të Kancerit të Qendrës Mjekësore Mount. Sinai" në Miami Beach, Florida.

Dietologe e regjistruar, nutricioniste dhe specialiste e të ushqyerit dhe kancerit, Nicole Andrews, ndajnë rekomandime dhe këshilla për zgjedhjen e ushqimit për të reduktuar rrezikun e kancerit.

Foto: Pexels/ pixabay

Fuqia e ushqimeve bimore

Kur bëhet fjalë për të jetuar një mënyrë jetese që ul rrezikun e kancerit, Andrews rekomandon që ushqimet me bazë bimore të jenë pjesë kryesore e dietës suaj.

“Kjo do të thotë që ju duhet të hani ushqime të pasura me fruta, perime, drithëra, bishtajore, arra dhe fara, sepse ato janë të mbushura me vitamina esenciale, minerale, fibra dhe antioksidantë që lidhen me një rrezik të reduktuar të kancereve të ndryshme”. - shpjegoi Andrews.

Doktoresha Amber Orman, onkologe nga Florida, pohon se më shumë se 40 për qind e të gjitha kancereve mund të parandalohen me një dietë të ekuilibruar të dominuar nga bimët, veçanërisht në kombinim me aktivitetin fizik, shmangien e duhanit dhe alkoolit dhe mbajtjen e një peshe të shëndetshme trupore. .

“Disa nga ushqimet më të fuqishme që luftojnë kancerin janë perimet me gjethe jeshile të errët, kërpudhat, bishtajoret, duke përfshirë soja, manaferrat, mollët e paqëruara, xhenxhefili, hudhra, shafrani i Indisë, liri i bluar dhe çaji jeshil me limon”, tha Orman.

Nicole Andrews gjithashtu thekson se është e rëndësishme të hani ushqim të gatuar në shtëpi sa herë që është e mundur, nga prodhues të provuar.

“Një dietë me bazë bimore përfshin të gjitha ushqimet, përveç mishit të përpunuar dhe pijeve alkoolike. Në fund të fundit është se dy të tretat e vaktit duhet të jenë perime, fruta, drithëra, bishtajore, arra, fara”, shpjegon Andrews.

Të tretat e mbetura, thotë ajo, duhet të jenë produkte qumështi, vezë, proteina shtazore pa yndyrë, yndyrna të shëndetshme dhe ëmbëlsirë, por në moderim. Çelësi është të përqendrohemi në futjen e më shumë bimëve në dietë, jo atë që duhet eliminuar, thotë Nicole Andrews.

Foto: Pexels/ ella-olsson

Proteinat e vërteta

Andrews thotë se mishi i kuq më pak i përpunuar dhe më shumë burime të proteinave pa yndyrë si mishi i pulës, gjelit të detit, peshku, ushqimet e detit dhe proteinat me bazë bimore bëjnë një ndryshim që ka më shumë përfitime në parandalimin e kancerit, veçanërisht kancerit të zorrës së trashë.

Përveç kësaj, mishi i bardhë dhe peshku në përgjithësi ndihmojnë në ruajtjen e një peshe të shëndetshme, e cila është çelësi për reduktimin e rrezikut të disa llojeve të kancerit.

Me këtë zgjedhje të proteinave, ju do të zvogëloni rrezikun e komponimeve potencialisht kancerogjene dhe do të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm. Kjo është arsyeja pse Andrews sugjeron proteinat e mëposhtme: copa pa dhjamë viçi, qengji, këmbë derri, pulë dhe gjeldeti pa lëkurë, salmon, ton, karkaleca, skumbri, karavidhe, mustak, kos, qumësht, djathë, fasule, bizele, thjerrëza, soje.

Foto: Pexels/ ella-olsson

Drithërat e plota

Drithërat integrale si orizi kaf, gruri i plotë, quinoa dhe tërshëra janë të pasura me fibra, duke ndihmuar në tretjen dhe ruajtjen e një peshe të shëndetshme, që është një faktor kyç në parandalimin e kancerit, tha Andrews.

“Këto drithëra përmbajnë gjithashtu vitamina esenciale, minerale dhe antioksidantë që luftojnë inflamacionin dhe stresin oksidativ, të cilat janë të lidhura me zhvillimin e kancerit”, vuri në dukje ajo.

Përveç kësaj, fibrat në drithërat mund të ndihmojnë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe në uljen e rezistencës ndaj insulinës, e cila mund të zvogëlojë rrezikun e disa llojeve të kancerit, si kanceri i zorrës së trashë, shtoi ajo.

“Alkooli mund të dëmtojë ADN-në, të shkaktojë inflamacion dhe të ndërhyjë në aftësinë e trupit për të absorbuar lëndët ushqyese thelbësore – të cilat të gjitha kontribuojnë në zhvillimin e kancerit.

Foto: Pexels/ maarten-van-den-heuvel

Fibra të mjaftueshme

Si pjesë e një diete për të reduktuar rrezikun e kancerit, Andrews rekomandon një konsum ditor të fibrave prej 30 gramësh.

Këtu janë këshillat e saj – filloni ditën tuaj me tërshërë, zëvendësoni orizin e bardhë dhe makaronat e bardha me drithëra, hani më shumë fasule dhe thjerrëza, bizele, mjedra, hani fruta, perime dhe arra në vend të ushqimeve të përpunuara.

Hidratim i shëndetshëm

Konsumimi i alkoolit është i lidhur ngushtë me një rritje të rrezikut të llojeve të ndryshme të kancerit, duke përfshirë kancerin e gojës, fytit, ezofagut, mëlçisë, gjirit dhe zorrës së trashë, paralajmëron Andrews.

Për të reduktuar këtë rrezik, Andrews rekomandon pije të shëndetshme në vend të alkoolit, veçanërisht ujë në të cilin keni shtrydhur fruta, çaj kamomil ose nenexhik, smoothie me fruta të freskëta, çaj jeshil.

Më pak kripë

Të hash më pak kripë gjatë ditës është çelësi për të reduktuar rrezikun e kancerit të stomakut, tha Andrews.

Për të arritur këtë qëllim, ajo ofron këshilla praktike – lexoni me kujdes etiketat e ushqimeve dhe zgjidhni ato që shkruajnë 'natrium i ulët' ose 'pa kripë të shtuar'; kufizoni marrjen e ushqimeve të përpunuara pasi ato shpesh janë plot kripë dhe zgjidhni ushqime të freskëta si frutat, perimet dhe proteinat pa yndyrë; Në vend të kripës, sezononi ushqimet tuaja me barishte, erëza dhe përmirësues natyralë të shijes si hudhra, limon dhe uthull.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës