Shkencëtarët janë në prag të zbulimit se nga erdhi koronavirusi

Foto: EPA-EFE / ANTONIO BAT

Mostrat e marra nga një treg kafshësh në qytetin kinez Wuhan në fillim të pandemisë Covid-19 japin prova kryesore të origjinës së koronavirusit, njoftoi sot një ekip global shkencëtarësh që punojnë për problemin.CNN".

Virusi u identifikua për herë të parë në Wuhan në dhjetor 2019, dhe shumë dyshuan se ai mbërriti nga tregu i kafshëve Huanan përpara se të hidhej te njerëzit, të përhapej në të gjithë botën dhe të vriste gati shtatë milionë njerëz.

Shkencëtarët e kanë publikuar atë raportin paraprak bazuar në interpretimin e tyre të të dhënave. Ato përmbanin sekuenca të reja të virusit SARS-CoV-2 dhe të dhëna shtesë gjenomike bazuar në mostrat e marra nga një treg i kafshëve të gjalla në Wuhan në vitin 2020, shkruan shkencëtarët.

Mostrat e marra nga tregu në fillim të pandemisë përmbanin gjurmë të ADN-së nga derrat gini dhe kafshë të tjera të ndjeshme ndaj virusit që mund të jenë infektuar, duke ofruar një të dhënë të re për zinxhirin e transmetimit që përfundimisht arriti te njerëzit. Përfundimet paraprake të shkencëtarëve sugjerojnë se virusi u transmetua nga një kafshë te njeriu në mënyrë natyrale.

"Kjo i shtohet grupit të provave që kanë identifikuar tregun Huanan si vendin e përhapjes së Sars-CoV-2 dhe epiqendrën e pandemisë Covid-19", thuhet në raportin e shkruar nga Michael Woroby nga Universiteti i Arizonës. . Christian Andersen i Institutit Kërkimor Scripps të Kalifornisë, ndër të tjera, dhe Florence Debard nga Sorbonne e Parisit.

Raporti shton më shumë detaje rreth kafshëve të tjera të pranishme në treg, krahasuar me informacionin e rrjedhur javën e kaluar dhe tregon se disa nga mostrat që rezultuan pozitivë për SARS-CoV-2 kishin në to më shumë material gjenetik të kafshëve sesa të njeriut.

Zyrtarët e OBSH thanë javën e kaluar se informacioni nuk ishte përfundimtar, por se ai përfaqësonte një të dhënë të re në hetimin për origjinën e koronavirusit dhe se ishte e nevojshme që të shpërndahej menjëherë.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara ka thënë më parë se të gjitha hipotezat për origjinën e koronavirusit mbeten në tavolinë, duke përfshirë se virusi doli nga një laborator në Wuhan që studionte patogjenët e rrezikshëm. Kina e mohon këtë teori. OBSH tha gjithashtu se shumica e provave tregojnë se virusi vjen nga kafshët, ndoshta lakuriqët e natës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës