Shkencëtarët kanë zbuluar pse disa njerëz kanë frikë nga kllounët

Foto: Unsplash

Keni frikë nga kllounët? Ti nuk je vetëm. Coulrophobia, ose frika nga kllounët, është një fenomen i njohur. Studimet kanë treguar se të rriturit dhe fëmijët nga shumë kultura në mbarë botën e kanë këtë frikë. Megjithatë, kjo fobi nuk është shpjeguar deri më tani.

Një sondazh i ri mbi këtë temë tregoi se mbi gjysma e njerëzve kishin frikë nga kllounët në një farë mase dhe 5 për qind kishin shumë frikë prej tyre. Gjithashtu u zbulua se gratë kanë më shpesh frikë nga kllounët sesa burrat, shkruan ai 'alarm shkencor".

Kur bëhet fjalë për arsyet e kësaj frike, një pjesë e madhe e të anketuarve janë shprehur se kanë frikë nga kllounët për shkak të pamjes së tyre, e cila nuk i ngjan njeriut.

Foto: Unsplash

Njerëzit gjithashtu kanë frikë nga kllounët për shkak të tipareve të ekzagjeruara të fytyrës, grimit që fsheh emocionet e fytyrës pas një maske, lidhjes së ngjyrës së grimit me vdekjen dhe sjelljes së paparashikueshme. Disa nga të anketuarit kanë treguar se kanë frikë nga kllounët sepse një anëtar i familjes ka të njëjtën frikë, kllounët janë portretizuar negativisht në kulturën popullore ose kanë pasur një përvojë të frikshme me një klloun.

Sipas përfundimeve të studiuesve, emocionet e fshehura përballë kllounëve janë faktori më i fortë për shfaqjen e frikës ndaj tyre. Me fjalë të tjera, njerëzit nuk mund t'i shohin shprehjet e kllounit për shkak të grimit dhe për këtë arsye nuk mund ta kuptojnë qëllimin e tij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës