Shkencëtarët kanë zbuluar: Origjina e masturbimit daton që nga primatët e lashtë, 40 milionë vjet më parë

Foto: Pexels/ Timon Cornelissen

studimi i ri, biologët evolucionistë shkruajnë se origjina e masturbimit daton që nga primatët e lashtë që jetuan në Tokë dhjetëra miliona vjet më parë, raporton Kujdestar.

Gjetjet vijnë nga baza e të dhënave më e madhe e mbledhur ndonjëherë për këtë aktivitet dhe konfirmojnë se paraardhësit njerëzorë gjithashtu kënaqeshin me kënaqësi.

“Ajo që mund të themi është se kjo sjellje ka qenë e pranishme rreth 40 milionë vjet më parë, te paraardhësi i përbashkët i të gjithë njerëzve dhe majmunëve të mëdhenj. Ky është një tipar i lashtë që ka evoluar me kalimin e kohës”, tha Dr Matilda Brindle, studiuesja kryesore në studim.

Brindle dhe kolegët e saj gërmuan thellë në historinë e sjelljes së primatëve, duke shpresuar të kuptonin origjinën e asaj që në fillim dukej të ishte një enigmë evolucionare.

Për të rindërtuar historinë e aktit, shkencëtarët nga "Kolegji Universitar i Londrës", mblodhi qindra botime, përgjigje ndaj pyetësorëve, shënime personale të primatologëve dhe kujdestarëve të kopshtit zoologjik rreth masturbimit. Më pas, ata hartuan informacionin dhe zbuluan se si aktiviteti ndryshoi me kalimin e kohës.

Ekipi i shkencëtarëve përshkruan se masturbimi është bërë i zakonshëm në mesin e primatëve të të gjitha gjinive dhe moshave. Në studimet biologjike, kërkimet për femrat janë lënë pas dore, ndaj nuk kanë pasur të dhëna të mjaftueshme për këtë hulumtim. Ndërsa, për masturbimin mashkullor, gjetjet kanë vërtetuar se rrit shanset për të mbetur shtatzënë partnerja.

Gjithashtu, shkencëtarët kanë zbuluar se frekuenca e masturbimit tek primatët është rritur me rritjen e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme. Epo, një shpjegim është se masturbimi pas marrëdhënies ndihmon në pastrimin e traktit gjenital, duke ulur kështu rrezikun e infeksionit.

Brindle thotë se nevojiten më shumë të dhëna për të përcaktuar shtytësit evolucionar të masturbimit femëror. Një ide është se masturbimi para marrëdhënies seksuale i lejon femrat të ndikojnë se cili mashkull do t'i mbarsë ato.

“Kjo është një sjellje e zakonshme në botën e kafshëve, ndaj është e habitshme që askush nuk e ka hetuar më parë. Njerëzit mendojnë se masturbimi është i gabuar ose i panatyrshëm, por është një sjellje krejtësisht e natyrshme dhe pjesë e jetës sonë seksuale”, thotë Brindle.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës