Shkencëtarët kanë zbuluar pjesë kyçe të trurit ku mund të jetë “burimi” i psikozës

Foto: f01photos / Alamy / Alamy / Profimedia

Studiuesit kanë pranuar se mosfunksionimet në dy sisteme specifike të trurit te njerëzit mund të shoqërohen me një rrezik më të lartë të zhvillimit të psikozës. Zbulimi hap rrugën për trajtime të reja për çrregullimet mendore, thotë "Science Alert".

Një studim i ri i udhëhequr nga një ekip në Universitetin e Stanfordit po na ndihmon të kuptojmë se si shfaqen simptomat e psikozës, të cilat mund të çojnë në trajtime dhe ndërhyrje më të mira për psikozën dhe gjendjet e tjera të shëndetit mendor me të cilat shoqërohet psikoza.

Psikoza përfshin shkëputjen nga realiteti, siç janë halucinacionet dhe deluzionet. Mund të ndodhë vetë, por është gjithashtu pjesë e kushteve si skizofrenia dhe çrregullimi bipolar, të cilat shkencëtarët ende po përpiqen t'i kuptojnë plotësisht.

"Puna e re ofron një model të mirë për të kuptuar zhvillimin dhe përparimin e skizofrenisë, e cila është një problem sfidues," tha neuroshkencëtari kognitiv Kaustubh Supkar nga Universiteti Stanford.

Sjupkar dhe kolegët e tij shqyrtuan skanimet e trurit të 445 njerëzve me kushte të tilla si autizmi, çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes, psikoza e hershme dhe sindroma e fshirjes - një gjendje gjenetike që mbart një rrezik në rritje të psikozës dhe skizofrenisë. Ata shikuan gjithashtu skanimet e 411 njerëzve të shëndetshëm si grup kontrolli.

Duke përdorur një algoritëm të krijuar posaçërisht, shkencëtarët përcaktuan ndryshimet në funksionin e trurit midis dy grupeve – duke i çuar ata në dy zona kryesore të trurit që ndikojnë në sjelljen dhe reagimet tona.

Një studim i ri ka treguar gjithashtu se sindroma e delecionit (vonesa në zhvillimin mendor dhe fizik) mund të jetë e dobishme për të analizuar simptomat dhe rrezikun e psikozës.

Dallimet në këto zona ishin domethënëse dhe më të forta tek njerëzit me sindromë të fshirjes dhe psikozë dhe te njerëzit me psikozë me origjinë të panjohur, zbuluan studiuesit.

“Kjo lidhje forcon njohuritë tona për psikozën si një gjendje me një ndikim të dallueshëm dhe të vazhdueshëm në tru. Ky proces prish funksionimin normal të kontrollit kognitiv, duke lejuar disa mendime të dominojnë, duke rezultuar në simptoma që ne i njohim si psikozë", thotë Vinod Menon, një neuroshkencëtar kognitiv në Universitetin e Stanfordit.

Hapi tjetër mund të jetë zhvillimi i trajtimeve bazuar në këto gjetje. Një pjesë e vështirësisë në trajtimin e psikozës është se është e vështirë të kuptosh se çfarë efektesh kanë metodat e ndryshme në tru, por tani shkencëtarët dhe mjekët mund të jenë më specifikë se ku të shikojnë.

Qasjet ekzistuese për trajtimin e psikozës, duke përfshirë stimulimin magnetik transkranial dhe ultratingullin e fokusuar, mund të përshtaten për të synuar këto qendra specifike të trurit tek të rinjtë në rrezik të psikozës, thanë studiuesit.

Ekipi gjithashtu dëshiron të ndihmojë në uljen e stigmës dhe rritjen e mbështetjes për njerëzit me psikozë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës