Shkencëtarët kanë parashikuar datën e saktë që një asteroid mund të godasë Tokën - me forcën e 22 bombave atomike

Ilustrimi i një asteroidi / Foto: Profimedia

Kapni kalendarët tuaj sepse shkencëtarët kanë zbuluar datën kur parashikohet kjo një asteroid do të godasë Tokën, dhe atë me forcë të 22 bomba atomike. Asteroidi i quajtur Bennu, kalon pranë Tokës çdo gjashtë vjet, por astronomët parashikuan se një ditë në shtator - shumë vite nga tani - mund të bëhet kontakt.

NASA ka punuar në planet për të parandaluar një përplasje asteroidi dhe për të ridrejtuar Bennu për shtatë vjet. Misioni i tyre tashmë është në “fazën finale”.

Bennu është afërsisht 530 metra i gjerë, duke e bërë atë dyfishin e madhësisë së asteroidit që mendohet se ka vrarë dinosaurët. Nëse Bennu do të përplasej në Tokë, do të shkaktonte shkatërrim për gjithçka brenda një rrezeje prej të paktën 965 miljesh (XNUMX kilometra) nga vendi i goditjes, por nuk do të ishte aq i madh sa të shkaktonte zhdukje totale në mbarë botën.

Por mbani në mend se mundësia që Bennu të përplaset me planetin tonë dhe të shkaktojë kërdi në brezat tanë të ardhshëm është në fakt shumë e vogël. NASA thotë se megjithëse ekziston një rrezik, ekziston një "shans jashtëzakonisht i vogël" që Bennu të godasë Tokën më 24 shtator 2182.

Meqenëse data bie në fund të shekullit të 22-të, nuk duhet të shqetësohemi shumë më gjatë. Sipas një punimi të ri të ndarë muajin e kaluar nga ekipi shkencor OSIRIS-REx, ka një shans 1:2700 (0,037 përqind) që kjo "raketë" të godasë Tokën më 24 shtator 2182.

“Ndërsa është e vështirë të përcaktohet mundësia që kjo të ndodhë në të vërtetë, të dhënat e reja nga anija kozmike OSIRIS-REx e NASA-s kanë lejuar shkencëtarët të modelojnë më mirë se si orbita e Bennu do të evoluojë me kalimin e kohës dhe të llogarisin më mirë mundësinë e një përplasjeje”, shpjegon NASA.

Më 25 shtator 2135, Bennu do të fluturojë afër Tokës. Vendndodhja e Bennu në 2182 do të ndryshojë në varësi të mënyrës se si do të shkojë fluturimi në 2135, sipas NASA-s. Shanset janë një në 1750 që Bennu të godasë Tokën deri në 2300.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës