“Ndërhyrësi” Ince e prishi skuadrën e Kilicdaroglu dhe Erdogan

Indze ishte kandidati presidencial republikan në 2018 - Foto EPA, Srdjan Suki

Ince ka pak shanse për t'u zgjedhur president, por duke iu bashkuar garës krijoi probleme të mëdha për dy kandidatët e tjerë, veçanërisht Kilicdaroglu, me të cilin ka një bazë identike votuesish.

Hedhja e kandidatit të tretë në garën presidenciale në Turqi prishi planet e opozitës dhe kandidatit të saj Kemal Kilicdaroglu për të mposhtur përfundimisht presidentin Recep Tayyip Erdogan në zgjedhje.

Muharrem Ince, një ish-anëtar i partisë republikane të Kilicdaroglu, refuzoi të bashkohet me frontin e gjashtë partive opozitare që vendosën të konkurrojnë me një kandidat të përbashkët për të kundërshtuar Erdoganin në zgjedhjet e 14 majit. Duke përfaqësuar partinë Shteti (Amëdheu), e cila u shkëput nga Partia Popullore Republikane (DHP) në vitin 2020, Indze mblodhi 100.000 nënshkrimet e nevojshme nga qytetarët për t'u regjistruar si kandidat presidencial. Mbledhja e nënshkrimeve është përgjegjësi e të gjithë kandidatëve që nuk mbështeten nga një grup parlamentar. Duke shpjeguar pse nuk u bashkua me frontin kundër Erdoganit dhe Partisë së tij për Drejtësi dhe Zhvillim, Ince i tha gazetës Hurriyet se nuk ishte i pakënaqur as me partinë në pushtet dhe as me bllokun opozitar.

Në moshën 57-vjeçare, Muharrem Indze është një brez më i ri se kundërshtarët e tij. Ai ka pak shanse për t'u zgjedhur president, por duke iu bashkuar garës krijoi probleme të mëdha për dy kandidatët e tjerë, veçanërisht Kilicdaroglu, me të cilin ka një bazë identike zgjedhore. Gjatë periudhës kur kishte dy kandidatë, sondazhet treguan se Kilicdaroglu kishte një epërsi të lehtë ndaj Erdoganit. Një vlerësim më i lartë prej disa për qind dy muaj para zgjedhjeve nuk është një avantazh ndaj Erdoganit karizmatik, i cili ka treguar shumë herë në fushatë se mund të mobilizojë mbështetësit e tij dhe të gjallërojë të pavendosurit. Kilicdaroglu është një veteran politik, por modestia dhe vetëpërmbajtja janë "armiqtë" e tij në fushatë.

Humbja në 2018

Zgjedhjet e këtij viti janë shumë të ndryshme nga ato të vitit 2018, kur Erdogan fitoi në raundin e parë me 52,6 për qind të votave. Ishte Indze ai që kandidoi si kandidat republikan dhe fitoi 30,6 për qind të votave. Kryesia e JHP-së, duke përfshirë edhe kreun Kilicdaroglu, më pas vlerësuan se Indze do të kishte më shumë shanse si kandidat, sepse është më energjik.
Ndryshe nga viti 2018, Partia Republikane tani kandidon me pesë parti të tjera opozitare. Formimi i bllokut nuk ishte i lehtë dhe gjatë gjithë vitit u zhvillua një dialog për të kapërcyer programet konfliktuale të palëve. Kjo tregon se koalicioni që do të vinte në pushtet do të ishte “shpërthyes” për shkak të konflikteve të brendshme, por edhe se Erdogan për herë të parë përballet realisht me një kundërshtar që pas tij ka mbështetje më të gjerë.

Në mbështetje të opozitës janë kriza e thellë ekonomike që goditi Turqinë, me rënien e vlerës së lirës, ​​si dhe kritikat nga publiku se autoritetet nuk reaguan në kohë për të ndihmuar viktimat e tërmetit katastrofik. si për vite të tëra mospërballje me mafien e ndërtimit që nuk respektonte standardet strikte për sigurinë sizmike të ndërtesave.

Në një situatë të tillë, kandidatura e Ince është ndër të paktat atu në anën e Erdoganit.

“Ky është një lajm i keq për opozitën. Indze ka kapacitetin për të nxjerrë vota nga JHP. Mbështetja për të mund të kontribuojë në faktin se nuk ka fitues në raundin e parë - tha për AFP Berk Essen, një asistent profesor i shkencave politike në Universitetin Sabancı të Stambollit.

Një betejë në dy fronte

Nga ana tjetër, Indze është gati për një duel të ri si me aleatin e tij më të madh politik, ashtu edhe me kundërshtarin më të madh politik.

- Do të ketë një raund të dytë të zgjedhjeve dhe në raundin e dytë do të fitoj me 60 për qind të votave - tha me vendosmëri Indze pasi dorëzoi listën e nënshkrimeve.

Pas humbjes zhgënjyese në zgjedhjet e vitit 2018, ai sfidoi edhe liderin e partisë Kilicdaroglu, por humbi garën partiake, pas së cilës u largua nga JHP dhe formoi partinë e tij. Shteti synon nacionalistët laikë, të cilët janë baza kryesore e Partisë Republikane.

Analistët vërejnë se në rastin e Indzes, vonesa në kandidim nuk është aspak një handikap. Supozohet se ai do të përpiqet të mbledhë vota duke kritikuar Erdoganin dhe Kilicdaroglun, sesa duke promovuar programin e tij, ndoshta sepse nuk ka asgjë tjetër për t'i kundërshtuar kundërshtarët.

- Indze do të përpiqet të afirmohet si alternativë, pa u paraqitur realisht para votuesve. Ai thotë se është kundër Erdoganit, ai thotë se është kundër Kilicdaroglu, por ai nuk thotë se për çfarë është në të vërtetë. Askush nuk e di – thotë analisti Serkan Demirtash.

Ekspertët politikë janë njëzëri se Ince nuk përfaqëson "rrugën e tretë" në Turqi, sepse zgjedhjet nuk do të tërheqin njerëz që tashmë janë të vendosur të votojnë Erdoganin. Duke pritur që të paktën në ndeshjen e dytë të mposht Kiliçdarogllun, për t'u përballur me Erdoganin, ai do t'i hapë vetëm një front të ri ish-partiakrit të tij dhe do të pengojë fitoren e tij në raundin e parë. Nëse, nga ana tjetër, ai përfundon në vendin e tretë, siç pritej, në raundin e dytë më 28 maj, ai mund ta kushtëzojë mbështetjen e tij të hapur për Kilicdaroglu me lëshime politike.

- Rezultati i raundit të dytë të zgjedhjeve do të varet nëse Ince dhe Kilicdaroglu do të pajtohen - thotë Emre Peker, analist nga grupi Eurasia.

Një pasuri e fshehur e kandidatit të tretë është vlerësimi i tij i lartë tek brezi i ri i turqve, të cilët votojnë për herë të parë presidentin.

- Të rinjtë janë të lodhur nga Erdogani dhe nuk frymëzohen nga Kilicdaroglu i përmbajtur, të cilin nuk e njohin si “fytyrën e freskët” – thotë Berk Esen.

Në pritje të rezultateve të sondazhit për zgjedhjet me tre kandidatët, opozita ka frikë se Erdogan do të dalë në vend të parë dhe në këtë mënyrë do të rrisë edhe më shumë shanset për të fituar zgjedhjet. Por të gjitha përpjekjet për të dekurajuar Indze-në e vendosur ishin zbritje. Ai nuk ka ndryshuar qëndrim as pas takimit të drejtpërdrejtë të djeshëm me Kilicdaroglu në Ankara.

– Ky Erdogan duhet të shkojë. Ky Erdogan është i lodhur, arrogant dhe nuk duhet të sundojë për pesë minuta të tjera - tha Indze.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës