NATO: Retorika bërthamore ruse është e rrezikshme dhe e papërgjegjshme

epa10014367 Flamuri i NATO-s valëvitet gjatë ngjarjes së 5-vjetorit të grupit luftarak të Prezencës së Përparuar të NATO-s (eFP) të udhëhequr nga Kanadaja në bazën ushtarake Adazi në Letoni, 15 qershor 2022. Aktualisht, Prezenca e Përparuar e NATO-s e Përmirësuar e NATO-s Battlegroup për 1,700 Çeki, Letoni, XNUMX njësi nga Letonia Republika, Spanja, Italia, Islanda, Mali i Zi, Polonia, Sllovakia, Sllovenia dhe Kanadaja. EPA-EFE/Tomas Kalnins

NATO kritikoi Rusinë për retorikën e saj bërthamore "të rrezikshme dhe të papërgjegjshme", një ditë pasi presidenti rus Vladimir Putin tha se Rusia do të vendosë armë bërthamore taktike në Bjellorusi.

NATO është në gatishmëri dhe ne po monitorojmë me kujdes situatën. "Ne nuk kemi parë ndonjë ndryshim në qëndrimin bërthamor të Rusisë që do të na bënte të rregullonim tonën," tha zëdhënësi i NATO-s.

Përmendja e ndarjes bërthamore ruse me NATO-n është krejtësisht e gabuar. Aleatët e NATO-s veprojnë në përputhje të plotë me detyrimet e tyre ndërkombëtare.

Rusia ka shkelur vazhdimisht detyrimet e saj për kontrollin e armëve dhe kohët e fundit ka pezulluar pjesëmarrjen e saj në New Deal.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës