NATO po dërgon forca të reja në Kosovë, por nuk specifikon se sa

Ushtria e NATO-s EPA / FEHIM DEMIR

NATO ka konfirmuar sot se ka aprovuar forca shtesë për zgjidhjen e situatës aktuale në Kosovë, por nuk ka specifikuar numrin dhe nuk ka treguar se nga cilat vende.

Përleshjet shpërthyen fundjavën e kaluar midis policisë dhe serbëve të armatosur.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani akuzoi Serbinë dhe presidentin e saj Aleksandar Vuçiq si përgjegjës për sulmin ndaj policisë së Kosovës në veri të vendit, duke thënë në një intervistë për Reuters të enjten se Kosova ishte "nën sulm".

Tre dhjetëra serbë të armatosur sulmuan policinë e Kosovës në fshatin Banjska të dielën, pas së cilës ata u barrikaduan në një manastir të Kishës Ortodokse Serbe.

Tre serbë dhe një polic i Kosovës u vranë dhe deri më tani tre persona janë akuzuar për pjesëmarrje në sulm.

Serbia, e cila nuk e njeh pavarësinë e ish-krahinës së saj, akuzon Kosovën për nxitje të dhunës duke ngacmuar serbët etnikë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës