NATO ka paralajmëruar Pekinin që të mos furnizojë Moskën me armë

Flamuri i NATO-s
Foto: EPA-EFE / TOMS KALNINS

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg sot paralajmëroi Pekinin që të mos furnizojë Moskën me armë derisa liderët e Rusisë dhe Kinës po zhvillojnë bisedime në Moskë.

“Ne nuk kemi parë asnjë provë që Kina po furnizon Rusinë me armë vdekjeprurëse, por kemi parë disa shenja se kjo është një kërkesë nga Rusia dhe se kjo është një çështje që autoritetet kineze po e shqyrtojnë në Pekin”, tha Stoltenberg në një konferencë për shtyp. në selinë e NATO-s në Bruksel.

- Kina nuk duhet të ofrojë ndihmë vdekjeprurëse për Rusinë, kjo do të thotë të mbështesë një luftë të paligjshme, shtoi ai.

Presidenti rus dhe ai kinez Vladimir Putin и Xi Jinping Sot nisën bisedimet në Kremlin, në një samit kushtuar posaçërisht konfliktit në Ukrainë dhe marrëdhënieve gjithnjë e më të ngushta dypalëshe midis Pekinit dhe Moskës. Ditën e djeshme ata tashmë kishin një takim “joformal” që zgjati më shumë se katër orë.

Stoltenberg tha gjithashtu në konferencën për shtyp se shtatë nga 30 vendet e NATO-s përmbushën objektivin e vitit të kaluar për të ndarë dy për qind të PBB-së për mbrojtjen, duke u bërë thirrje aleatëve që të forcojnë më shpejt investimet në mbrojtje.

Ai nuk përmendi vendet në fjalë, por i referoi gazetarët në raportin vjetor të NATO-s, të publikuar sot.

“Nuk ka dyshim se duhet të bëjmë më shumë dhe duhet ta bëjmë më shpejt”. Ritmi që kemi kur bëhet fjalë për rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes nuk është mjaft i lartë, tha Stoltenberg. "Në një botë më të rrezikshme, ne duhet të investojmë më shumë në mbrojtje," shtoi ai.

Në një samit në Uells në vitin 2014, udhëheqësit e NATO-s ranë dakord të shpenzojnë të paktën dy për qind të PBB-së së tyre për mbrojtjen brenda dhjetë viteve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës