Dhuna hodhi njollë të zezë në idenë e protestës

protesta shkupi propozim francez vmro dpmne u largua
Protesta kundër propozimit francez / Shkup, korrik 2022 / EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Policë të lënduar, protestues të arrestuar, objekte të dëmtuara të institucioneve shtetërore, gurë dhe objekte të shpërndara, kosha të grisura dhe pllaka bekaton është rezultat i protestave të djeshme para Kuvendit kundër “propozimit francez” për heqjen e pengesave për fillimin e negociatave në Maqedoni. me Bashkimin Evropian.

Sipas informacioneve të MPB-së, janë lënduar 47 policë, 11 prej tyre në gjendje të rëndë dhe dy prej tyre janë me lëndime të rënda. Nga turma u ndaluan 11 persona, dy prej të cilëve të mitur.

- Të gjithë policëve të lënduar iu është dhënë ndihma mjekësore, ndërsa të lënduarit më rëndë janë dërguar në objektet mjekësore për trajtim të lëndimeve dhe kujdes mjekësor, njofton MPB.

Gjatë protestës, shtuan ata, janë dëmtuar xhamat dhe fasadat e godinave të Qeverisë, Ministrisë së Jashtme dhe Kuvendit. Përveç kësaj, janë thyer 16 mburoja të policisë, disa helmeta mbrojtëse policore dhe radiolidhje, si dhe është dëmtuar një shtëpi policie para Kuvendit dhe një automjet policie.

Janë thyer barrikadat e policisë

Incidenteve u parapriu protesta kundër “propozimit francez” për “ruajtjen e identitetit dhe gjuhës” që nisi para Qeverisë, vijoi para Ministrisë së Jashtme dhe përfundoi para Kuvendit. Njëqind protestues të rinj, përfshirë ata me kapuç në kokë, shkatërruan gardhin dhe filluan të gjuajnë me gurë në ndërtesën e parlamentit, dhe mjete piroteknike, si dhe një koktej molotov, u hodhën në drejtim të policisë.

Kordoni policor që qëndronte pikërisht përballë ndërtesës së Kuvendit i shtyu protestuesit drejt parkut të Zhena Borecit, pas së cilës disa pjesëmarrës të protestës u arrestuan. Në momentin kur protesta është përshkallëzuar, një pjesë e madhe e protestuesve janë larguar para Kuvendit.

Protestuesit e maskuar kanë tentuar edhe më parë të shkaktojnë incidente. Ata kanë gjuajtur me gurë dhe mjete piroteknike ndaj policisë në afërsi të Kalasë së Shkupit, e më pas kanë gjuajtur me gurë dyqanet në magazinën "Most", duke brohoritur parulla antishqiptare. Disa prej protestuesve janë shprehur të revoltuar para godinës së Ministrisë së Jashtme, ku kanë hedhur vezë dhe sende të tjera.

Dënime dhe akuza të ndërsjella

Dhuna, vandalizmi dhe incidentet e protestës morën dënime nga të gjitha anët dhe qeveria dhe opozita fajësuan njëra-tjetrën se kush ishin personat me kapuç.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski u tha protestantëve: "Ne nuk do të lejojmë përsëritjen e 27 prillit".

“Ajo që ndodhi mbrëmë para Kuvendit nuk është fytyra e vërtetë e Republikës Evropiane të Maqedonisë së Veriut, një vend anëtar i NATO-s. Protestat janë një e drejtë demokratike e çdo qytetari, por dhuna nuk mund të justifikohet me asgjë. Unë do t'u them zjarrvënësve të protestave - mos manipuloni dhe abuzoni me të rinjtë për të kënaqur orekset tuaja politike. 27 Prilli nuk do të ndodhë më!”, ka shkruar Kovaçevski në Facebook.

Edhe LSDM e dënoi vandalizmin dhe dhunën.

“Kjo mënyrë e dhunshme e veprimit të VMRO-DPMNE-së dhe të majtës pro-ruse tregon fytyrën e tyre të vërtetë destruktive dhe të dhunshme. Protesta është e drejtë e garantuar, por dhuna është krim dhe përgjegjësinë për këtë duhet ta mbajnë të gjithë të përfshirët”, theksojnë nga partia në pushtet.

Dhunën e protestave e dënoi edhe kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi.

“Unë njoh dhe mbështes të drejtën e secilit për të protestuar, për të shprehur një mendim. Dënoj vazhdimisht dhe ashpër huliganizmin, dhunën, nxitjen e urrejtjes, sepse nuk janë zgjidhje”, ka shkruar Xhaferi në Facebook, duke postuar një video të dëmtimit të objektit të Kuvendit.

Sipas liderëve të VMRO-DPMNE-së dhe të Majtës, Hristijan Mickoski dhe Dimitar Apasiev, dhuna është nxitur nga provokatorët e hedhur nga pushteti.

- Incidentet që ndodhën, e më pas brutaliteti që u demonstrua ndaj disa pjesëmarrësve në protestë, janë rezultat i instalimeve të Spasovskit dhe Kovaçevskit, të cilët në mënyrë transparente e shpallën skenarin që ata përdorën. Një teatër i tillë ku të infiltruarit e dërguar nga policia do të hyjnë, e më pas do të arrestojnë njerëz, është për të defokusuar vëmendjen nga tradhtia që po e bëjnë, tha Mickoski në një intervistë për Deutsche Welle.

“Mbrëmë nuk ramë në grackën e policisë sekrete. Provokatorët e hedhur me kapuç të ANB-së, që qëndronin përballë banderolës së së majtës, u “lexuan” në kohë dhe të majtët u distancuan prej tyre me kordon sanitar! Nuk na bie në ato marifete të lira, që më vonë të kesh arsye ta arrestosh gjithë kryesinë e partisë”, ka reaguar Apasiev në Facebook.

Dënim për dhunën dhe vandalizmin gjatë protestës kundër “propozimit francez” ka ardhur edhe nga ambasadori europian në vend, David Geer.

“I dënoj skenat e mbrëmshme të dhunës ndaj policisë në Shkup që po kryente detyrën. Skena të tilla nuk kanë vend në një shoqëri demokratike. Bëj thirrje për përmbajtje, respekt dhe përgjegjësi”, tha Geer përmes llogarisë së tij në Twitter.

Ndryshe, mijëra qytetarë të përkrahur nga partitë politike dhe organizatat qytetare prej disa ditësh po protestojnë kundër “propozimit francez” për heqjen e vetos bullgare dhe hapjen e procesit të negociatave për anëtarësim të Maqedonisë në BE. Demonstruesit besojnë se ky propozim “bullgarizon” Maqedoninë, nuk e njeh gjuhën dhe historinë maqedonase dhe kërkojnë që Qeveria ta refuzojë.

Spasovski: Është krijuar një hetim për një strukturë të organizuar

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, i cili sot i ka vizituar policët e lënduar, duke folur për shkaqet e dhunës, ka thënë se ka qenë një strukturë e organizuar për të cilën tashmë është krijuar një hetim, i udhëhequr nga një shtab operativ, por nuk e ka bërë. japin më shumë informacion në favor të hetimit. Ai ka dërguar një mesazh edhe për partitë politike.

- Protesta është e drejtë demokratike, por dhuna dhe shkatërrimi i shtetit dhe i rendit kushtetues nuk duhet të organizohet. Të mos lejojmë që dhuna, sulmet ndaj policëve dhe institucioneve shtetërore të vazhdojnë, tha Spasovski.

Video e ditës